Gram Zdrowia

Wtamina D zwalcza grypę

Drukuj

Witamina D słońce, mleko, tran, serW kwietniu 2005 roku, epidemia grypy pojawiła się w najlepiej strzeżonym szpitalu dla więźniów, gdzie pracował dr John Cannell.

W miarę rozwijania się epidemii zauważył on coś niezwykłego: chociaż w salach dookoła pojawiło się dużo przypadków infekcji, żaden z jego pacjentów, pomimo wzajemnego stykania się zarówno pacjentów jak i pielęgniarek, nie zachorował.

Jedyna różnicą było to, że wszyscy pacjenci dra Cannelli,przez kilka miesięcy lub dłużej, przyjmowali codziennie dawkę 2 000 jednostek witaminy D.

Wkrótce po ustąpieniu epidemii, pojawił się artykuł w czasopiśmie Nature mówiący o tym, że witamina D jest skutecznym antybiotykiem, którego działanie polega na zwiększeniu przez organizm produkcji białek o nazwie antimicrobial peptides. Niszczą one ściany komórek bakterii, grzybów i wirusów - również wirusów grypy.

Dr Cannell uznał, że to co się zdarzyło daje odpowiedź na następujące pytania:

 • Dlaczego można przewidzieć, że grypa pojawi się w miesiącach następujących po zimowym przesileniu, kiedy poziom witaminy D jest najniższy
 • Dlaczego grypa jest bardziej powszechna w klimacie tropikalnym podczas pory deszczowej
 • Dlaczego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że dzieci przebywające na słońcu przeziębią się.
 • Dlaczego oliwa z wątroby dorsza, która zawiera witaminę D (tran), zmniejsza częstotliwość zapadania na infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych
 • Dlaczego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ludzie starsi, którzy żyją w krajach o dużym spożyciu witaminy D, takich jak Norwegia, umrą w okresie zimy

Epidemia grypy na świecie każdego roku zabija około miliona ludzi, zwykle powodując zapalenia płuc.

artykuł ukazał się w Medical News Today September 15, 2006

Komentarz dra Mercoli:

W istocie witamina D jest tym tajemniczym składnikiem, który może zarówno pomóc ochronić przed zachorowaniem na grypę, jak i wspomóc jej leczenie.

Powyższy, interesujący artykuł napisany przez uznanego eksperta od witaminy D, dra Johna Cannella, opisuje skuteczność słonecznej witaminy w pokonywaniu grypy. Wyniki, jakie uzyskał, skłoniły go do współpracy z innymi znanymi ekspertami - harvardzkimi lekarzami drem Edwardem Giovannucci i drem Michaelem Holickiem z Uniwersytetu w Bostonie - nad bardziej obszernym artykułem, w którym deficyt witaminy D połączono z występowaniem różnych schorzeń.

Bądź jednak ostrożny, bo najlepszym sposobem na zaopatrzenie się w wystarczającą ilość witaminy D NIE jest zażywanie jej w postaci pigułek czy kapsułek, ale pobieranie bezpośrednio ze słońca. Niestety stanowi to spore wyzwanie dla większości ludzi mieszkających w USA (i w Polsce również).

Jest to jeden z głównych powodów dla których ludzie tak powszechnie chorują na grypę. Po prostu nie spędzają wystarczającej ilości czasu na słońcu. Na szczęście istnieje kilka bezpiecznych i dobrych lamp słonecznych, których można używać w zimie.

Witamina D ma pozytywny wpływ w profilaktyce nie tylko na grypy, ale również:

 • Chorób serca
 • Raka
 • Cukrzycy
 • Zapaleniu jelit
 • Artretyzmu
 • Stwardnienia rozsianego
 • Osteoporozy

... i wielu innych chorób.

Przebywanie na słońcu jest ważnym źródłem witaminy D, ponieważ promienie ultrafioletowe wyzwalają jej syntezę w skórze. Otrzymanie wystarczającej dawki promieni może nie być dla wszystkich możliwe i dlatego też w swoim artykule dr Connell omawia suplementy.

Stosowanie suplementów jest jednak trudne, ponieważ jeśli stosujesz je przez dłuższy okres czasu, istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania. Nie jest natomiast możliwe przedawkowanie witaminy D otrzymywanej dzięki słońcu, ponieważ każdy nadmiar jest usuwany.

Jeśli nie mieszkasz w takiej części świata, gdzie dzięki przebywaniu na słońcu przez cały rok, możesz wytworzyć optymalną ilość witaminy D, gorąco zalecam przyjmowanie wysokiej jakości tranu (oleju z wątroby dorsza) przez okres zimy i uważnego kontrolowania jej poziomu w krwi.

artykuł ze strony www.mercola.com

Tłumaczenie ze strony: http://www.dobrametoda.com/ARTYKULY/D_przeciw_grypie.htm

Wtamina D zwalcza grypę
 

Komentarze   

 
DomkimorzeBalfala
0 #1 DomkimorzeBalfala 2015-02-06 12:56
Ostatnio czytałam, ze niedobór witaminy D, jest przyczyna zachorowań na aż 17 rodzajów raka. Statystycznie na 1osobe chorującą na czerniaka, przypada 55 kobiet chorujących na raka piersi, za co miedzy innymi odpowiedzialny jest niedobór witaminy D.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Moja witamina to

Moja witamina to
 

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 238 gości