Gram Zdrowia

Home Leczenie Witaminy Witamina D (cholekalcyferol i pochodne) Brak słońca doprowadził do śmierci Mozarta?

Brak słońca doprowadził do śmierci Mozarta?

Drukuj

slonce witamina ddzisiaj, 00:02RZ / PAP

Przyczyną śmierci Mozarta mógł być niedobór witaminy D na skutek niedoboru słońca, bo zbyt często przebywał w zamkniętym pomieszczeniu - podejrzewają dwaj badacze na łamach "Medical Problems of Performing Artists".

To kolejna hipoteza, jakich wiele na temat domniemanej przyczyny śmierci Mozarta, który niespodziewane zmarł w wieku zaledwie 35 lat. Tym razem wysunęli ją Stefan Pilz, medyk z uniwersytetu w Grazu oraz William B. Grant, fizyk z Kalifornii.

Twierdzą oni, że austriacki kompozytor pracował głównie w nocy, wtedy też powstało najwięcej jego kompozycji. Jedną z nich jest "Requiem", które komponował, gdy był już w wyjątkowo złym stanie zdrowia. Podobno miał wtedy przeczucie, że jest ono przeznaczone na jego pogrzeb.

 

Według Pilza i Granta, Mozart pod koniec życia prowadził niemal wyłącznie nocne życie. Można zatem podejrzewać, że w jego organizmie znacznie spadł poziom witaminy D, która powstaje wyłącznie pod wpływem działania słońca na skórę.

W tamtych czasach nie było jeszcze suplementów zawierających witaminę D (dopiero w latach dwudziestych XX w. odkryto, w jaki sposób powstaje ona w ludzkim organizmie). Tymczasem Wiedeń, gdzie przebywał Mozart, tylko przez połowę roku zapewnia odpowiedni dostęp do światła, zapewniający dostateczne wytwarzanie w organizmie witaminy D.

Wolfgang Amadeusz Mozart zmarł w Wiedniu w nocy w 4 na 5 grudnia 1791 r. Podejrzewano, że przyczyną zgonu była ostra postać gorączki reumatycznej, tym bardziej, że na kilka dni przed śmiercią lekarze stwierdzili u niego "gorączkę wojskową".

Według innych hipotez przyczyną śmierci Mozarta mogło być bakteryjne zapalenie wsierdzia, posocznica paciorkowcowa, gruźlica, choroba sercowo-naczyniowa, wylew krwi do mózgu, zespół encefalopatii poudarowej (uszkodzenie mózgu na skutek udaru), encefalopatia nadciśnieniowa, uremia (mocznica) w wyniku choroby nerek, zaburzenia układu moczowego, odoskrzelowe zapalenie płuc, przewlekłe zapalenie stawów, włośnica oraz amyloidoza, czyli skrobiawica powodująca odkładanie się w tkankach nieprawidłowych białek.

Autor: RZŹródła: PAP
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/nauka/brak-slonca-doprowadzil-do-smierci-mozarta,1,4838479,wiadomosc.html
Brak słońca doprowadził do śmierci Mozarta?
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Losowy produkt

1,83 PLN

5,00 PLN

Moja witamina to

Moja witamina to
 

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 81 gości