Gram Zdrowia

Home

Pranie za oknem do sądu

Drucken
Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.
Jarosław Sidorowicz
2008-10-26, ostatnia aktualizacja 2008-10-26 23:54

 

W bloku na osiedlu Kalinowym w Krakowie część mieszkańców nie chce, by za oknami suszono pranie. - Nie róbmy slumsów - mówi w ich imieniu Joanna Grabowska. I chce oddać sprawę prania do sądu

 
Osiedle Kalinowe w Krakowie
Fot.Tomasz Wiech / AG
Osiedle Kalinowe w Krakowie
 

imitation christian loubotins for cheap cheap louboutin shoes cheap louboutin shoes copy
>> Protest mieszkańców: nie chcemy meneli!

W "czternastce" na os. Kalinowym nie ma balkonów. Za oknami królują więc suszarki. Kilka prętów, między nimi rozciągnięte sznurki. W słoneczny dzień zwisające z nich pranie powiewa niczym flagi. - Blok nam właśnie odnowili. Jest piękny, kolorowy i te suszarki z praniem po prostu go szpecą. Podobnie jest też w sąsiednich blokach. To wygląda jak jedna wielka pralnia - oburza się mieszkająca tu Joanna Grabowska. - W bloku są suszarnie. Nie musimy zamieniać osiedla w slums - przekonuje. Wtóruje jej Jerzy Białek, członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej Kalinowe 14. - Świątek, piątek czy niedziela, a tu trzepoczą za oknami majtki, gacie i staniki. Trudno mówić o jakiejkolwiek estetyce - mówi.

Na suszarki nie ma prawa

Grabowska postanowiła walczyć z suszeniem za oknami. Pisała w tej sprawie do rady dzielnicy i rady miasta, wydziału architektury UMK i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, a nawet do rzecznika praw obywatelskich. - Wieszanie suszarek za oknami nie wymaga zgłaszania do organów administracyjnych, więc ich instalowanie nie jest samowolą - odpowiedzieli urzędnicy.

Małgorzata Miara, dyrektorka Rejonu Obsługi Mieszkańców "Prokocim", administrującego blokiem, przyznaje, że suszarki nie są zbyt estetyczne. - Ale decyzja w tej sprawie należy wyłącznie do wspólnoty mieszkaniowej - wyjaśnia.

A wspólnota mieszkaniowa Kalinowe 14 podjęła w 2001 roku uchwałę, która na wieszanie prania za oknami zezwala. Grabowska chce jej unieważnienia. Od kilku miesięcy zbiera podpisy mieszkańców. Ma już ich ponad 30, ale wciąż jest w mniejszości. Jak się nie uda, ma już przygotowany pozew do sądu przeciwko wspólnocie mieszkaniowej.

Komu to przeszkadza

Większość lokatorów uważa jednak, że ważniejsza od estetyki jest strona praktyczna. - Akurat te suszarki nie są nad ulicą, ale nad trawnikiem między blokami, więc komu to przeszkadza? - pyta starsza pani z pierwszego piętra.

Lokator z piętra nad nią argumentuje: - A jak ktoś ma małe dzieci, to nie będzie biegał z paroma koszulkami do piwnicy. Nie mówiąc już o większej rodzinie, gdzie pralka jest włączana codziennie.

Stanisław Skałka, który w "czternastce" na Kalinowym mieszka od 1967 roku, wcześniej był przeciwny suszarkom, ale teraz zdanie zmienił. - Ludzie dawniej prali we franiach, rzeczy nie były odwirowane porządnie, to lało się po ścianach i na głowy. Ale teraz wszystko jest odwirowane, nikt nie wiesza cieknącej pościeli, to i po godzinie pranie jest suche. I ludzie zaraz zdejmują.

Dyndająca za oknem mokra bielizna to jednak nie tylko problem Kalinowego, ale też i innych nowohuckich osiedli. Architekt Krzysztof Bień, projektant osiedla Widok, nie ma wątpliwości, że suszenie bielizny na zewnątrz powinno być zakazane. - Nie ma u nas włoskiej tradycji wieszania prania nad wąskimi uliczkami. Ale nawet we Włoszech starają się z tym walczyć. Będąc w Unii Europejskiej, powinniśmy walczyć o podnoszenie poziomu estetycznego naszych osiedli. Osobiście jestem za uchwaleniem przez radę miejską zakazu wieszania prania na zewnątrz - uważa.

Masz temat dla reportera Metra? Napisz do nas: metro(at)agora.pl

Źródło: Dziennik Metro
Pranie za oknem do sądu
 

Kommentar schreiben


Losowy produkt

19,90 PLN

125,00 PLNCytat

Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.

Czy wierz że...
Mózg waży tylko 2% masy ciała,
a otrzymuje aż 30% krwi.