Gram Zdrowia

Home Reize Umwelt Das Hause Piec Rakietowy (Rocket Stove)

Piec Rakietowy (Rocket Stove)

Drucken
Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.

rocket-mass-heater-animation

Od prawie dwóch lat z podziwem przyglądam się różnym odmianom i wariantom zastosowań piecyków rakietowych (rocket stoves), poprzez internet oczywiście, bo na własne oczy nie miałem jeszcze okazji żadnego z takich piecyków ujrzeć. Uważam że teoretycznie dość dobrze zgłębiliśmy już temat konstrukcji tych pieców (piszę “zgłębiliśmy” gdyż nowymi znaleziskami i informacjami dzielimy się w grupie) i że nadszedł już odpowiedni moment by zabrać się do budowy pierwszego z takich piecyków w Barkowie.

Najpierw ruszymy z budową pieca rakietowego w wersji grzewczej (rocket mass heater). Wszystkie materiały niezbędne do budowy są już skompletowane. Pozostało jeszcze wykopać i przywieźć pod dom około 3 ton gliny oraz trochę polnych kamieni.

Zacznijmy jednak od kilku słów wprowadzenia, szczególnie dla tych z Was którzy po raz pierwszy słyszą o piecu rakietowym.

Cechy charakterystyczne pieca rakietowego w wersji grzewczej:

- piec rakietowy jest piecem podwójnego spalania. Oznacza to że oprócz drewna spala się również gaz drzewny, który w normalnych piecach, kominkach i kotłach opalanych drzewem wylatuje przez komin,
- piec rakietowy pozwala na oszczędność drewna rzędu 80% – 90% w porównaniu do innych pieców,
- spalinami jest prawie czysta para wodna i CO2 (trochę dymu na początku, tuż po rozpaleniu),
- emisja ciepła po jednorazowym rozpaleniu w piecu rakietowym może trwać nawet do kilku dni – dzięki specjalnej masie termicznej, która przechowuje i powoli wydala ciepło,
piece rakietowe- piec rakietowy można zbudować samodzielnie (lub z pomocą przyjaciół) w ciągu około 2 dni – jeżeli wszystkie materiały niezbędne do budowy są przygotowane,
- koszt budowy takiego pieca może być bardzo niski, gdyż w znacznej części do budowy można wykorzystać materiały pochodzące z recyklingu (np. beczki, stalowe rury, stare cegły) lub dostępnych lokalnie (glina, kamień, słoma, piach). Niektórzy chwalą się że wydali na zakup materiałów niezbędnych do budowy pieca rakietowego w wersji grzewczej zaledwie 20 dolarów.

Myślę że tyle informacji wystarczy tytułem wstępu. Poniżej wklejam linki do wybranych materiałów i filmów, które obszerniej prezentują i opisują piecyki rakietowe (język angielski):

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć że najbardziej kompletnym podręcznikiem dotyczącym budowy pieca rakietowego w wersji grzewczej jest książka pt: “Rocket Mass Heaters” autorstwa Ianto Evans and Leslie Jackson: www.rocketstoves.com

Filmy pokazujące różne warianty zastosowań pieca rakietowego:

Opinie użytkowników pieca rakietowego w wersji grzewczej na temat komfortu użytkowania i ilości spalania drewna:

Piec rakietowy jako piekarnik do chleba lub suszarnia do owoców:

Wykorzystanie pica rakietowego do ogrzewania szklarni:

Wersja użyteczna w kuchni, lub w kuchni polowej:

Wersja do podgrzewania wody

Oczywiście materiałów i filmów na ten temat jest w internecie całe mnóstwo. Wystarczy wpisać do google lub youtube hasło “rocket stove”.

Źródło: http://ekowioska.wordpress.com/2012/03/25/piec-rakietowy-rocket-stove/

Piec Rakietowy (Rocket Stove)
 

Kommentar schreiben


Menu główne

Co wpływa najbardziej na zdrowie człowieka?
 

Ostatnio na forum

Keine Beiträge vorhanden

Komentarze

Gościmy

Wir haben 699 Gäste online

Cytat

Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.
Choroby są po to, by nam przypominać, że nasz kontrakt z życiem może być w każdej chwili unieważniony.
Emil Cioran - Zeszyty 1957-1972