Gram Zdrowia

Home Mistrzowie Uleszka Leczymy się sami O leczeniu ziołami o. Klimuszko pisał

O leczeniu ziołami o. Klimuszko pisał

Drukuj

O leczeniu ziołami o. Klimuszko pisał - "Muszę raz jeszcze przypomnieć o dawkowaniu ziół. Różni zielarze przepisują różne ilości przy różnych chorobach. Jedni każą pić 3 razy dziennie po szklance odwaru, inni po 2, a jeszcze inni po 3 lub 4 łyżeczki dziennie. Wskazania typu - pić 3 lub 4 łyżeczki odwaru ziołowego, to rzecz niepowazna. Jest to bawienie się w leczenie, a nie leczenie. Można i powinno stosować się takie dawki różnych nalewek, tinktur, ale nie odwarów. Przez wieloletnią praktykę doszedłem do poznania właściwego stosowania ziół leczniczych. Otóż kopiastą łyżkę zalać szklanką wrzącej wody na 3 godziny. Jest to jakby macerowanie. Można też gotować 5 minut, po przecedzeniu zostaje odwaru najwyżej 3/4 szklanki. Taka dawka jest dla każdego na każdą chorobę właściwa. Dla dzieci zaś od 1/2 do 1/3 szklanki, zależnie od wieku dziecka. Może się zdarzyć, ale to bardzo rzadko, że dany organizm mocno reaguje na zioła, wówczas się zmniejsza albo dawkowanie do 1/2 szklanki odwaru lub pije sie tylko 2 razy dziennie po 3/4 szklanki.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ - ZIOŁA PRZECHOWYWANE DŁUŻEJ NIŻ ROK, TRACĄ WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE.

Wiele jest chorób ubocznych, jakby wtórnych, powstałych na podłożu schorzeń wcześniej zaistniałych. Przypadłości reumatyczne rodzą niejako automatycznie choroby serca, a niewydolność nerek powoduje nadciśnienie. W takich sytuacjach trzeba leczyć obie choroby równocześnie, głównie jeśli chodzi o leczenie ziołowe. W przypadku np. zapalenia nerek występuje zbyt podniesione ciśnienie tętnicze, trzeba pić w jednym dniu zestaw na nerki, w drugim dniu zaś zestaw na nadciśnienie. I tak na przemian. Taka kuracja jest zarówno racjonalna, jak i skuteczna.

Poniższe receptury pochodzą od prof. Tombaka, dr Górnickiej, p. Jasiaka, p. Tuszyńskiej, p. Sroki, i o. Klimuszki. Receptury są równoważne. Wybór, lub połączenie terapii, zależy od nas samych.

O leczeniu ziołami o. Klimuszko pisał
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież