Gram Zdrowia

Zbuduj dom z konopi

Drukuj

marihuana-haszyszOprócz zastosowania, które wielu osobom przychodzi na myśl jako pierwsze, konopie sprawdzają się doskonale w przemyśle, rolnictwie, czy medycynie. Już w starożytności wytwarzano z nich żagle okrętowe, koszule, obrusy i pościel.

Z konopi można uzyskać ekologiczny papier, zaś siemię konopne cechuje wysoka zawartość cennych dla organizmu pierwiastków i witamin. Znane są technologie wykorzystywania konopi do produkcji środków ochrony roślin, plomb dentystycznych, czy nawet elektryczności.

 Okazuje się, że roślina ta z powodzeniem może posłużyć także jako idealny materiał do budowy oddychającego, przyjaznego dla środowiska domu, który trwałością i wyglądem nie ustępuje, a nawet przewyższa te tradycyjne.

Dlaczego tak uniwersalne rośliny nie znajdują szerokiego zastosowania w przemyśle budowlanym, rolniczym czy w medycynie? Niewątpliwie główną przeszkodą w drodze do ich masowego wykorzystywania są regulacje prawne, które mają przeciwdziałać zjawisku narkomanii. Unijne prawo, podobnie jak polskie, dopuszcza jednak uprawę konopi do celów produkcji materiałów budowlanych.

Obecnie w Europie prowadzi się badania nad zastosowaniem zaprawy konopnej w produkcji materiałów do budowy domów i ich elementów. Testom poddaje się właściwości takich materiałów, ich wytrzymałość i efektywność energetyczną.

Dla uzyskania takiej zaprawy miesza się w odpowiednich proporcjach włókna konopi z wapnem, pełniącym funkcję spoiwa. Otrzymujemy w ten sposób kompozytową substancję podobną do tradycyjnego cementu ale silniejszą, trwalszą i lżejszą. Uzyskany budulec idealnie nadaje się do wypełniania szkieletów budynków. Materiał znajduje tez zastosowanie przy pracach wykończeniowych, cechuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi.

Do produkcji ekologicznych materiałów budowlanych wykorzystuje się także paździerze konopne. Były one stosowane już wcześniej do wytwarzania bezdrzewnego papieru, który cechował się zerową zawartością dioksyn. Paździerze okazują się idealnym surowcem do produkcji płyt izolacyjnych, a nawet mebli.


Ekologiczne walory domu konopnego

Technologia budowy domów z wykorzystaniem konopi charakteryzuje się wyjątkowymi cechami ekologicznymi. Dom konopny jest przyjazny środowisku z uwagi na śladową emisję dwutlenku węgla. Wszystko dlatego, że roślina ta posiada właściwości absorpcji CO2.

Dla przykładu, spalanie paliwa uzyskanego z konopi nie powoduje wzrostu tego gazu w atmosferze. Jest również wolne od wydzielania innych szkodliwych związków. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku konopie okazały się niezastąpione przy oczyszczaniu gleb o wysokim skażeniu. Wyliczono, że hektar tych roślin zasianych w pobliżu Huty Miedzi w Głogowie wchłonął z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu. W rolnictwie konopie sprawdzają się w podczas sterylizacji gleby i zapobiegania jej erozji.

W połączeniu z wapnem, które także ma doskonałe parametry, otrzymujemy niemal zeroemisyjny, przyjazny środowisku i zdrowy dla mieszkańców budulec. Ma on doskonałe właściwości ocieplające, nie traci ciepła w takim stopniu jak beton. Jest też od niego mocniejszy i trwalszy, przy czym cechuje go lekkość i właściwości "oddychające". Materiał taki charakteryzuje się też większą odpornością na grzyby i gnicie.

Konopie są wydajnym, oszczędnym materiałem. W ciągu kwartału potrafią wyrosnąć nawet na wysokość 2,5 metra. Przykładowo, z hektara konopi można uzyskać w ciągu roku czterokrotnie więcej papieru niż z hektara lasu. Z tego samego hektara upraw konopi pozyskamy aż 10 ton paździerza do produkcji materiałów budowlanych.

Gdyby idea budownictwa domów konopnych znalazła szersze zainteresowanie, prawo sprzyjałoby bardziej rozwojowi marginalnej dotąd technologii produkcji konopnych materiałów, zyskałaby gospodarka, klimat, a mieszkańcy cieszyliby się lepszym zdrowiem.

Źródło: http://styl-zycia.ekologia.pl/ekologiczny-dom/Zbuduj-dom-z-konopi,11289.html

Zbuduj dom z konopi
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Co wpływa najbardziej na zdrowie człowieka?
 

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 132 gości