Gram Zdrowia

Home Fundamentalne potrzeby Środowisko Dom Piec Rakietowy (Rocket Stove)

Piec Rakietowy (Rocket Stove)

Drukuj

rocket-mass-heater-animation

Od prawie dwóch lat z podziwem przyglądam się różnym odmianom i wariantom zastosowań piecyków rakietowych (rocket stoves), poprzez internet oczywiście, bo na własne oczy nie miałem jeszcze okazji żadnego z takich piecyków ujrzeć. Uważam że teoretycznie dość dobrze zgłębiliśmy już temat konstrukcji tych pieców (piszę “zgłębiliśmy” gdyż nowymi znaleziskami i informacjami dzielimy się w grupie) i że nadszedł już odpowiedni moment by zabrać się do budowy pierwszego z takich piecyków w Barkowie.

Najpierw ruszymy z budową pieca rakietowego w wersji grzewczej (rocket mass heater). Wszystkie materiały niezbędne do budowy są już skompletowane. Pozostało jeszcze wykopać i przywieźć pod dom około 3 ton gliny oraz trochę polnych kamieni.

Zacznijmy jednak od kilku słów wprowadzenia, szczególnie dla tych z Was którzy po raz pierwszy słyszą o piecu rakietowym.

Cechy charakterystyczne pieca rakietowego w wersji grzewczej:

- piec rakietowy jest piecem podwójnego spalania. Oznacza to że oprócz drewna spala się również gaz drzewny, który w normalnych piecach, kominkach i kotłach opalanych drzewem wylatuje przez komin,
- piec rakietowy pozwala na oszczędność drewna rzędu 80% – 90% w porównaniu do innych pieców,
- spalinami jest prawie czysta para wodna i CO2 (trochę dymu na początku, tuż po rozpaleniu),
- emisja ciepła po jednorazowym rozpaleniu w piecu rakietowym może trwać nawet do kilku dni – dzięki specjalnej masie termicznej, która przechowuje i powoli wydala ciepło,
piece rakietowe- piec rakietowy można zbudować samodzielnie (lub z pomocą przyjaciół) w ciągu około 2 dni – jeżeli wszystkie materiały niezbędne do budowy są przygotowane,
- koszt budowy takiego pieca może być bardzo niski, gdyż w znacznej części do budowy można wykorzystać materiały pochodzące z recyklingu (np. beczki, stalowe rury, stare cegły) lub dostępnych lokalnie (glina, kamień, słoma, piach). Niektórzy chwalą się że wydali na zakup materiałów niezbędnych do budowy pieca rakietowego w wersji grzewczej zaledwie 20 dolarów.

Myślę że tyle informacji wystarczy tytułem wstępu. Poniżej wklejam linki do wybranych materiałów i filmów, które obszerniej prezentują i opisują piecyki rakietowe (język angielski):

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć że najbardziej kompletnym podręcznikiem dotyczącym budowy pieca rakietowego w wersji grzewczej jest książka pt: “Rocket Mass Heaters” autorstwa Ianto Evans and Leslie Jackson: www.rocketstoves.com

Filmy pokazujące różne warianty zastosowań pieca rakietowego:

Opinie użytkowników pieca rakietowego w wersji grzewczej na temat komfortu użytkowania i ilości spalania drewna:

Piec rakietowy jako piekarnik do chleba lub suszarnia do owoców:

Wykorzystanie pica rakietowego do ogrzewania szklarni:

Wersja użyteczna w kuchni, lub w kuchni polowej:

Wersja do podgrzewania wody

Oczywiście materiałów i filmów na ten temat jest w internecie całe mnóstwo. Wystarczy wpisać do google lub youtube hasło “rocket stove”.

Źródło: http://ekowioska.wordpress.com/2012/03/25/piec-rakietowy-rocket-stove/

Piec Rakietowy (Rocket Stove)
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Co wpływa najbardziej na zdrowie człowieka?
 

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

  • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

    Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

    Czytaj więcej...

     
  • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

    Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

    Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 63 gości