Gram Zdrowia

Home Fundamentalne potrzeby Środowisko Dom Dlaczego powinniśmy spać na twardym?

Dlaczego powinniśmy spać na twardym?

Drukuj

poduszki-spac-na-twardymOdkąd pamiętam to zawsze spałem na miękkich materachc o grubości conajmniej kilkuinastu centymetrów.

Jak dziś pamiętam ile czasu spędziłem na wyborze ostatniego meteraca - setki pytań - sprężynowy, czy kokosowy, a może silikonowy, czy może też łoże wodne? W końcu kupiłem sprężynowy obszyty gąbką i tkaninami. Spałem na nim dobre kilka lat i z każdym dniem spało mi się coraz gorzej - nie wiedzieć dlaczego.


W końcu dowiedziałem się, że najprawdopodobniej chodzi o roztocze kurzu domowego, któremu zafundowałem idealny domek - ciepły, wilgotny i pozbawiony słońca. Idąc tym tropem trafiłem na materace gryczane - długo nie czekałem i kupiłem sobie jeden - gryczany materac połozyłem na gąbkowym materacu jako izolator od roztoczy. Trochę mój stan się poprawił, ale to jeszcze nie było to o co chodzi.

Poznałem kolegę, który spał niemalże na ziemi - jego podłaniem byla cienka kołderka - wytłumaczył mi, ze to dla dobra kręgosłupa, no i wówczas miałem okazje nocować u tego kolegi na jego posłaniu - tylko i wyłącznie dzięki znieczuleniu alkoholowemu byłem w stanie pierwszej nocy usnąć, ale jeszcze nei zdawałem sobie z tego sprawy. Dopiero drugiej nocy, gdy było troche mniej alkoholu  poznałem co to znaczy spać na podłodze - chyba z godzinę wierciłem sie, żeby usnąć. Powiedziałem sobie, że nigdy więcej takich przyjemności i teraz raczej unikam nocowania u kolegi.

Mając jednak to tak dotkliwe doświadczenie, przespanie się na samym materacu gryczanym już nie wydawało się tak straszne. Pewnego pieknego słonecznego dnia, gąbkowy materac wyniosłem na balkon, żeby wysuszyć na słońcu i przewierzyć na wietrze, a pokrowiec wrzuciłem do wanny - okazało się, że zebrało się tam tak dużo różnych rzeczy, że dopiero przy 3 płukaniu woda stała się mniej więcej przejrzysta (z racji na wagę nie mogłem pokrowca wrzucić do pralki).

Okazało się, że pomimo upału 35 stopni w cieniu nie jestem w stanie wysuszyć pokrowca, tak więc postanowiłem spróbować jak to jest spać na samym materacu gryczanym. Nie powiem, żeby pierwsza noc była komfortowa, jednak po doświadczeniach u kolegi nie była też taka straszna. Druga noc o dziwo okazała się tylko trochę nieznośna, a trzeciej nocy już kompletnei zapomniałem o porównaniu z materacem gąbkowym i spanie na materacu gryczanym stało się czymś jak najbardziej naturalnym - byłem zaskoczony, że tak szybko udało mi się przywyknąć do nowego posłania.

Teraz po kilku miesiącach spania na materacu gryczanym chciałbym się z Wami podzielić swoim spostrzeżeniem odnośnie naturalnego masażu jakiego codziennie doświadczam dzięki gryce. Nie potrafię spać na plecach - zawsze zasypiam na brzuchu, tak więc argument za spaniem na twardym bo śpimy z wyprostowanym kręgosłupie odpada. Natomiast zauważyłem, że prawie codziennie widzę na sobie czerwone slady na całym ciele, w zależności o pozycji, którą zajmowałem przed obudzeniem się. Na początku te ślady nie były, aż tak bardzo widoczne, ale ewidentnie wzmogły się po tym jak zacząłem przystawiać sobie pijawki - mój układ krwionośny stał się dużo bardziej przepustowy i wydajny i w tym upatruję coraz bardziej widocznych czerwonych śladów na ciele zaraz po wstaniu. Chyba dla każdego jest oczywistym, że masaż ciała jest czymś bardzo dobrym dla naszego organu jakim jest skóra, a czyu jest jakaś róznica w tym czy ta skóra będzie ugniatana przez masażystę, czy pod wpływem ciężaru naszego ciała? - ależ oczywiście - bez jakiejkolwiek straty czasu obecnei codziennie odbywam 8h sesje masażu skóry - czyż nie jest to wspaniałe?

Jeszcze jedna ciekawa rzecz - poprzednie łóżko zajmowało dużo miejsca i musiało mieć przynajmniej metr szerokości - moje obracanie sie podczas snu nie pozwalało mi na węższe - zawsze czuję sie mało komfortowao jeśli gdzies na kwaterach mam spać na 90. Dlatego troszkę obawiałem sie zakupu wąskiego materaca gryczanego, ponieważ nie spotkałem szerszych jak 90cm. Okazało się, że przy rozłożeniu materaca gryczanego na ziemię nie ma potrzeby, żeby on był tak bardzo szeroki, gdzyś kompletnie nie przeszkadza podczas snu jeśli część ręki czy nogi wyjdzie nam poza materac i będzie leżało na prześcieradle okalającym ziemię do okoła materacu.

Teraz nie wyobrażam sobie, żeby spać na czymkolwiek miększym od tego materaca - kto wie - być może przyszła pora, żeby ponownie zmierzyć sie z posłaniem kolegi? - póki co planuję nocleg na karimacie.

Dlaczego powinniśmy spać na twardym?
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Co wpływa najbardziej na zdrowie człowieka?
 

Losowy produkt

5,46 PLN

24,56 PLN


Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Pokrewne

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 390 gości