Gram Zdrowia

Home

Jak opalać się bezpiecznie?

Drucken
Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.

slonce - jak bezpiecznie opalac siePrzyszły upały, tak więc media znowu zaczęły dawać swoje porady odnośnie opalania się. Nie wiedzieć czemu, ale większość komunikatów zaczyna się "Lekarze zalecają..." - tylko dlaczego nikt nie pokazuje tych konkretnych lekarzy, którzy tak zalecają?

Ja nie do końca się zgadzam się  poradami które są serwowane przez większe media, o czym zamierzam się tutaj z Wami podzielić.

Po lekturze tego artykułu zaprszam do zapoznania sie z pozostałymi.

Głownymi zaleceniami wspomnianych lekarzy jest:

 • używać filtrów UVB,
 • opalać się przed 10 i po 15,
 • nie wychodzić z domu,
 • dużo pić wody.

Mój sposób na bezpieczne opalanie się:

 • nie używam żadnych filtrów UVB,
 • opalam się gdy słońce jest najwyżej - pomiędzy godzinami 10, a 15,
 • wodę piję zgodnie z uczuciem pragnienia,
 • codziennie rano jem jajecznicę z 5 jajek na boczku,
 • nie używam mydła, ani innych detergentów pod prysznicem po opalaniu się.
 • unikam słońca na wysokościach,
 • staram się odkrywać ciała, tak wcześnie jak tylko się da i tak często jak tylko się da.

Dlaczego tak?

Słońce jak wszystko co stworzyła natura jest nam znane od samego początku świata - nie wierzę, że natura przez te wszystkie lata nie przystosowała nas do odpowiedniego obchodzenia się ze słońcem.

promieniowanie słoneczne uva uvb uvcŚwiatło słoneczne składa się z całego spektrum promieniowania - UVA, UVB, UVC. Filtry do opalania filtrują tylko środkowe pasmo UVB. Pasmo UVB powoduje zaczerwienienie się skóry oraz wytwarzanie się witaminy D z cholesterolu. Jeśli blokujemy przy pomocy filtrów promieniowanie UVB to możemy dłużej wytrzymać na słońcu, ale czy na pewno jest to bezpieczne? Skóra nie zaczerwienia się, a więc nie dostajemy naturalnego sygnału z organizmu, że przedawkowaliśmy z promieniowaniem. Pod filtrami wolniej zachodzą procesy chemiczne i na powierzchni skóry nie wytwarza się naturalna witamin D, która chroni nas przed całym spektrum promieniowania.

Promieniowanie UVB bardziej załamuje się niż UVA, dlatego też operuje na nas najwięcej w godzinach około południowych, gdy słońce jest najwyżej. Promieniowanie UVA (równie szkodliwe jeśli nie bardziej) jako że nie załamuje się na atmosferze, to operuje na nas od świtu do zmierzchu. W naturalnym środowisku nie ma wieżowców - to nasz ludzki wynalazek, dzięki któremu wznosimy się ponad korony drzew i wyżej, a tym samym jeszcze bardziej wystawiamy się na bardzo przenikliwe promieniowanie UVA, które przechodzi nawet przez szyby, do czego nie jest zdolne UVB.

jajecznica - jak opalać się bezpiecznieDlaczego jem jajecznicę? - aby dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości cholesterolu do tworzenia naturalnej ochrony w postaci witaminy D. Jeśli nasza dieta jest uboga w cholesterole, to wówczas organizm nie jest w stanie chronić się przed promieniowaniem.

To prawda, że opalanie powoduje wytworzenie się witaminy D, ale tworzy się ona na powierzchni skóry - żeby organizm mógł z niej skorzystać - potrzebuje czasu na wchłonięcie się. Organizm może potrzebować nawet 48h na wchłonięcie witaminy D, która się wytworzyła w ciągu opalania się, ale jeśli zaraz po opalaniu wskakujemy pod prysznic i zmywamy przy pomocy mydła wszystko ze skóry, to tak jakbyśmy sami się prosili o problemy.

japonki - jak opalac sie bezpiecznieZwykle opalałem się na czerwono i zawsze mi wmawiano, że mam taką karnację skóry i że nic się z tym nie da poradzić, aż pewnego razu spotkałem kolegę, który nauczył mnie że nie koniecznie trzeba w lata chodzić w adidasach i skarpetach, tylko można włożyć japonki, że dużo wygodniej jest w krótkich spodniach niż w dżinsach po kostki itp. - od kiedy podpatrzyłem jego sposób ubierania i zacząłem ponownie, to się okazało, że przestałem opalać się na czerwono, że moja skóra naturalnie przygotowuje się do nadchodzącego lata i nie potrzebuje dodatkowych ochron, poza byciem naturalnym. Poza zmianą ubrania, zacząłem także coraz częściej w ciągu dnia uciekać z biura na krótkie przerwy w celu opalania się.

Jak opalać się bezpiecznie?
 

Kommentar schreiben


Losowy produkt

19,68 PLN

51,66 PLNCytat

Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.

Czy wiesz że...
Przeciętnie 740 osób rocznie w Polsce ulega urazom kręgosłupa, z czego 25%-35% (180-260 osób) doznaje urazu rdzenia kręgowego. W materiale własnym dr. P. Baranowskiego, największy procent, bo aż 61% urazów kręgosłupa w odcinku szyjnym, zanotowano w wyniku skoku do wody.(...)

Źródło: .Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja., nr 1/2000