Gram Zdrowia

Home Fundamentalne potrzeby Słońce Opalanie Jak opalać się bezpiecznie?

Jak opalać się bezpiecznie?

Drukuj

slonce - jak bezpiecznie opalac siePrzyszły upały, tak więc media znowu zaczęły dawać swoje porady odnośnie opalania się. Nie wiedzieć czemu, ale większość komunikatów zaczyna się "Lekarze zalecają..." - tylko dlaczego nikt nie pokazuje tych konkretnych lekarzy, którzy tak zalecają?

Ja nie do końca się zgadzam się  poradami które są serwowane przez większe media, o czym zamierzam się tutaj z Wami podzielić.

Po lekturze tego artykułu zaprszam do zapoznania sie z pozostałymi.

Głownymi zaleceniami wspomnianych lekarzy jest:

 • używać filtrów UVB,
 • opalać się przed 10 i po 15,
 • nie wychodzić z domu,
 • dużo pić wody.

Mój sposób na bezpieczne opalanie się:

 • nie używam żadnych filtrów UVB,
 • opalam się gdy słońce jest najwyżej - pomiędzy godzinami 10, a 15,
 • wodę piję zgodnie z uczuciem pragnienia,
 • codziennie rano jem jajecznicę z 5 jajek na boczku,
 • nie używam mydła, ani innych detergentów pod prysznicem po opalaniu się.
 • unikam słońca na wysokościach,
 • staram się odkrywać ciała, tak wcześnie jak tylko się da i tak często jak tylko się da.

Dlaczego tak?

Słońce jak wszystko co stworzyła natura jest nam znane od samego początku świata - nie wierzę, że natura przez te wszystkie lata nie przystosowała nas do odpowiedniego obchodzenia się ze słońcem.

promieniowanie słoneczne uva uvb uvcŚwiatło słoneczne składa się z całego spektrum promieniowania - UVA, UVB, UVC. Filtry do opalania filtrują tylko środkowe pasmo UVB. Pasmo UVB powoduje zaczerwienienie się skóry oraz wytwarzanie się witaminy D z cholesterolu. Jeśli blokujemy przy pomocy filtrów promieniowanie UVB to możemy dłużej wytrzymać na słońcu, ale czy na pewno jest to bezpieczne? Skóra nie zaczerwienia się, a więc nie dostajemy naturalnego sygnału z organizmu, że przedawkowaliśmy z promieniowaniem. Pod filtrami wolniej zachodzą procesy chemiczne i na powierzchni skóry nie wytwarza się naturalna witamin D, która chroni nas przed całym spektrum promieniowania.

Promieniowanie UVB bardziej załamuje się niż UVA, dlatego też operuje na nas najwięcej w godzinach około południowych, gdy słońce jest najwyżej. Promieniowanie UVA (równie szkodliwe jeśli nie bardziej) jako że nie załamuje się na atmosferze, to operuje na nas od świtu do zmierzchu. W naturalnym środowisku nie ma wieżowców - to nasz ludzki wynalazek, dzięki któremu wznosimy się ponad korony drzew i wyżej, a tym samym jeszcze bardziej wystawiamy się na bardzo przenikliwe promieniowanie UVA, które przechodzi nawet przez szyby, do czego nie jest zdolne UVB.

jajecznica - jak opalać się bezpiecznieDlaczego jem jajecznicę? - aby dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości cholesterolu do tworzenia naturalnej ochrony w postaci witaminy D. Jeśli nasza dieta jest uboga w cholesterole, to wówczas organizm nie jest w stanie chronić się przed promieniowaniem.

To prawda, że opalanie powoduje wytworzenie się witaminy D, ale tworzy się ona na powierzchni skóry - żeby organizm mógł z niej skorzystać - potrzebuje czasu na wchłonięcie się. Organizm może potrzebować nawet 48h na wchłonięcie witaminy D, która się wytworzyła w ciągu opalania się, ale jeśli zaraz po opalaniu wskakujemy pod prysznic i zmywamy przy pomocy mydła wszystko ze skóry, to tak jakbyśmy sami się prosili o problemy.

japonki - jak opalac sie bezpiecznieZwykle opalałem się na czerwono i zawsze mi wmawiano, że mam taką karnację skóry i że nic się z tym nie da poradzić, aż pewnego razu spotkałem kolegę, który nauczył mnie że nie koniecznie trzeba w lata chodzić w adidasach i skarpetach, tylko można włożyć japonki, że dużo wygodniej jest w krótkich spodniach niż w dżinsach po kostki itp. - od kiedy podpatrzyłem jego sposób ubierania i zacząłem ponownie, to się okazało, że przestałem opalać się na czerwono, że moja skóra naturalnie przygotowuje się do nadchodzącego lata i nie potrzebuje dodatkowych ochron, poza byciem naturalnym. Poza zmianą ubrania, zacząłem także coraz częściej w ciągu dnia uciekać z biura na krótkie przerwy w celu opalania się.

Jak opalać się bezpiecznie?
 

Komentarze   

 
Guest
0 #3 Guest 2014-06-30 21:29
Cytuję Guest:
"nie wychodzić z domu" ? Czy ta witryna www jest poważna?

Czytaj ze zrozumieniem to nie napiszesz głupot.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Guest
0 #2 Guest 2013-08-16 09:34
"nie wychodzić z domu" ? Czy ta witryna www jest poważna?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
klau
0 #1 klau 2011-06-02 16:10
Najlepsze słońce jest w Bułgarii :D
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież