Gram Zdrowia

Home Fundamentalne potrzeby Powietrze Atmosferyczne Wakacyjne latanie samolotem

Wakacyjne latanie samolotem

Drukuj

Podczas latania samolotem stykamy się ze zmianami ciśnienia atmosferycznego.

Zmiany ciśnienia czuć bardzo wyraźnie podczas lądowania i startu, gdy samolot szybko zmienia pułap - wówczas czujemy w uszach nacisk ciśnienia atmosferycznego na bębenki. Jeśli mamy katar, to podczas startów i lądowań możemy odczuwać nawet ból w uszach.

Dreamliner

W większości samolotów pasażerskich ciśnienie powietrza w kabinie odpowiada wysokości ok. 2400 m nad poziomem morza. W Dreamlinerach symulowane ciśnienie jest mniejsze i odpowiada wysokości 1800 metrów.
Dla podróżnych, szczególnie na długich trasach lotów, takie ciśnienie będzie miało pozytywny wpływ na sen podczas lotu i lepsze samopoczucie po osiągnięciu miejsca docelowego ze względu na zwiększoną zawartość tlenu w kabinie i mniejsze odwodnienie podczas lotu.

Jeśli nie jesteśmy góralami przyzwyczajonymi do niskich ciśnień panujących na 1800 metrach, to możemy samym przebywaniem w takim ciśnieniu zmęczyć się, gdyż w płucach wymiana dwutlenku węgla z tlenem zachodzi mniej efektywnie i możemy poczuć niedotlenienie.

Cukierki

Ostatnio nie spotykamy się z częstowaniem cukierkami przed startowaniem. Dzięki przeżuwaniu ciśnienie w naszych głowach wyrównuje się i start jest mniej dokuczliwy. Obecnie pozostało nam przełykanie śliny, lub zabranie ze sobą cukierków ;)

Jak się przygotować do lotu?

 • dobrze oczyścić drogi oddechowe - inhalacja miętą.
 • cukierki na start i lądowanie
 • na bardzo długie przeloty warto zabrać ze sobą do bagażu osobistego grube skarpety, tak żeby nie być skazanym na kilkugodzinny lot w butach, co na pewno nie należy do przyjemności.
 • alkohol - małe dawki pozwalają przezwyciężyć lęk przed lataniem - zazwyczaj linie lotnicze częstują jakimś winem lub piwem, ale warto się ubezpieczyć ;)
 • lecąc do innej strefy klimatycznej warto pamiętać o odpowiednim ubraniu, tak żeby nie wylądować w szortach i klapkach na Syberii ;)

Dubaj zniósł wizy dla Polaków podróżujących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wakacyjne latanie samolotem
 
Co wpływa najbardziej na zdrowie człowieka?
 

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Pokrewne

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 348 gości