Gram Zdrowia

Home Pijawki lekarskie Leczenie Przystawienie pijawek - puchnięcie nadgarstka i dłoni, silny ból

Przystawienie pijawek - puchnięcie nadgarstka i dłoni, silny ból

Drukuj

Dawno nie było o pijawkach, tak więc tym razem relacja z kolejnych przystawień.

8 paździenrika 2010 przystawiłem 2 pijawki pierwsza piła wcześniej 1 marca i druga 27 marca (7 miesięcy głodowania). Nie trapiły mnie żadne wyraźne dolegliwości, tak więc pijawki zostły przystawione profilaktycznie i żeby nie głodzić ich ponad miarę.

Pijawki zostały przystawione jedna za drugą (nie piły jednocześnie). Pierwsza pijawka odpadła dosyć wcześnie i chyba nie napiła się do końca. Drugą pijawkę przystawiłem w to samo miejsce (nie wgryzała się drugi raz). Druga pijawka napiła się dużo bardziej od pierwszej - prawdopodobnei skorzystała z rozrzedzenia krwi przez pierwszą i od razu miała rzadszą krew do picia. Niestety jeszcze nie udało mi się ustalić, jak pijawki ustalają dawkę hirudyny do wstrzyknięcia żywicielowi.

 

Czy zawsze taką samą maksymalną dawkę, ale to nie wydaje się rozsądnę, bo w przypadku nieudanego picia i odpadnięcia okazałoby się, że nie mają hirudyny, żeby rozrzedzić krew u kolejnego żywiciela, tak więc najprawodpodbniej nie wstrzykują całej hirudyny, którą wytwarzają podczas trawienia od ostatniego picia.

Rozsądnym by było wstrzykiwać proporcjonalnie do gęstości krwi, ale wówczas musiałyby wiedzieć ile tej krwi jest w krwiobiegu. Jest prawdopodobne, że wstrzykują hirudynę i czekają, aż poczują ją w krwii natlenionej, po czasie potrzebnym na okrążenie całego krwiobiegu mogłyby się orentować jak dużo hirudyny będzie potrzebna na rozcięczenie całego krwiobiegu.

Ostatni sposób dawkowania jaki przychodzi mi do głowy, to ciągłe wstrzykiwanie małym strumieniem i obserwacja jak szybko następuje proces rozrzedzania krwi.

Wracajac do pijawek - ta druga która bardzo mocno się napiła bardzo szybko zwróciła krew - najprawdopodobniej miała problemy z poruszaniem się w butelce i postanowiła zwrócić część krwi, żeby odzyskać sprawność ruchową. Pierwsza żyje sobie bez wiekszych rewelacji.

Następnego dnia po przystawieniu okazało się, że moją lewa ręka zaczyna puchnąć. Tym razem to nie było puchnięcie takie małe i miejscowe jak wcześniej. Po dwuch dniach moja ręka napuchła tak bardzo, że nie byłem w stanie zginać jej w nadgarstku - opuchlizna powodowała bardzo duży ból, tak że rozważałem pojechanie na ostry dyżur, kiedy z bólu obudziłem się w nocy. Ostatecznie wziałem podwójne wapno i 2 środki przeciwbólowe (Acatar albo Gripex) i poszedłem dalej spać. Podczas bólu opuchlizna była bardzo rozgrzana, a od środka czułem chłód, tak jakbym miał zmarźniętą kość. Na trzeci dzień opuchlizna zeszła i nie bolało tak bardzo, a czwartego dnia od przystawienia ból całkowicie ustąpił.

Niestety nie wiem co było powodem tak dużej opuchlizny i bólu. Być może jest to kwestia wielkości pijawek - podrosły po pierwszym karmieniu, ale nie wydaje mi się bo juz wcześniej przynajmniej ze dwie pijawki przystawiałem równie duże i nie miałem takich reakcji. Przyczyn puchnięcia bardziej bym upatrywał w stanie mojego organizmu - być może przystawione tym razem pijawki spowodowały rozpuszczenie jakichś złogów w okolicy przystawienia, ale to już nie pierwszy raz przystawiałem w to miejsce.

3 listopada przystawiłem pijawkę, która ostatnio była przystawiona 11 marca (8 miesiący głodowania). Pijawka urosła tak samo jak ta druga z poprzedniego przystawienia. Tak samo i tym razem dopadła mnie opuchlizna i ból ręki - nie tak silny jak poprzednio, ale na tyle mocny że nie byłaem w stanie pisać na klawiaturze komputera.

Przystawienie pijawek - puchnięcie nadgarstka i dłoni, silny ból
 

Komentarze   

 
aadam
0 #4 aadam 2015-04-05 10:00
W moim przypadku opuchlizna pojawia się gdy stawiam pijawki na wewnętrznych i tylnich częściach ud(opuchlizna jest na tyle duża, że mam problemy z chodzeniem), w innych miejscach jest zaczerwienienie i czasami lekka opuchlizna. Pijawki używam jednorazowo.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Adam
+1 #3 Adam 2011-07-14 06:54
Moim skromnym zdaniem może to być reakcja alergiczna na substancje wstrzykiwane przez pijawki - objawy mogą pojawić się przy kolejnych przystawieniach pijawek. U mojej mamy pojawił się taki objaw przy trzecim przystawieniu pijawek, po 2 miesiącach przerwy po postawieniu objaw się powtórzył. Leki antyhistaminowe łagodzą objaw. Pijawki były jednorazowe.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Gramzdrowia
0 #2 Gramzdrowia 2010-12-21 14:30
Rozumiem, że według Pana jednorazowe pijawki nigdy nie powodują opuchlizny i bólu? Że reakcja organizmu w ogóle nie zależy od stanu organizmu, tylko i wyłącznie od tego czy pijawka była użyta tylko jeden raz.
Domyślam się, że te pijawki jednokrotnie użyte już popsuły się i już zawsze będą powodowały opuchliznę? - no ale tego to chyba Pan nie może wiedzieć, bo przecież Pan je dla ich dobra po prostu uśmierca.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Jan
0 #1 Jan 2010-12-21 11:14
Dlatego polecam używać pijawki jednorazowo. 8)
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież