Gram Zdrowia

Home Pijawki lekarskie Hodowla Hodowla pijawek - zmiana płci.

Hodowla pijawek - zmiana płci.

Drukuj

Płeć:

Po 6 misiącach od pierwszego karmienia w czerwcu doczekałem się pierwszego samca. Samca rozpoznajemy po członku, który wygląda jak biała niteczka długości około kilku milimetrów (do 1cm). Zwracam uwagę, że członek wyrasta w 1/4 długości pijawki i znajduje się bliżej czołowej strony, a nie odbytniczej jakby to się mogło nam zdawać ;)

Pijawki podobno zmieniająć płeć podczas swojego życia - na początku nijakie, póxniej wyrasta im członek, którego podobno w ostatniej fazie tracą - mi póki co po 6 miesiącach udało siew ychodować 2 pijawki męskie. Obydwie miały przynajmniej po 10cm w stanie s[potynku i około 20cm po wyciągnieciu się. Niestety obydwie pijawki męskie zdechły mi i póki co nie znam powódu. Kolejnego samca zamierzam trzymąć w 1,5l plastikowym pudełku na żywność, tak żeby miał więcej powietrza wody i mógł przebywać w pozycji horyzontalnej.

Razem czy osobno?

Pijawki to kanibale - jeśli są głodnę to potrafią sie gryźć (jako takiego zjadanai w całości nie widziałem). Czytałem zalecenie, żeby bezwzględnie przestrzegać, żeby pijawki były równo najedzone - z mojego doświadczenia wynika, ze nawet równo najedzone pijawki potrafią się gryźć. Dlatego już po pierwszym karmieniu rozsadzam pijawki do osobnych butelek. Jeszcze nie miałem okazji ale zamierzam łączyć je w pary dopiero gdy przynajmniej jedna będzie męska i będą miały przynajmniej 10cm. Łączyć w pary zamierzam już w pojemnikach, a nie w butelkach.

Reanimacja pijawek:

Pijawki są przezaskakującymi istotami - z jednej strony mało wymagające, ale można łatwo udusić, ale potrafią przeżywać także ekstremalne warunki.

Pierwszy przypadek jaki mi się przydażył to było wzajemne pogryzienie sie pijawek - zagryziona leżała do góry nogami bez oznak jakiego kolwiek życia - wyłożyłem ją na brzeg umywalki żeby umyć słoik i zająłem się żywymi - okazało się, że po kilku minutach po wyłożeniu ciało martwej pijawki pogrubiło się na środku cielska i zrobiło się bardzo cieniutkie na końcach, po kolejnych kilku minutach okazało się, że pijawka była w stanie ruszać głową, a nawet napić się krwii z otwartej rany - tak zreanimowana po kilku dniach doszła do siebie i wylizała się.

Drugi przypadek: podduszenie pijawek w lodówce - za dużo wody w słoiku, a za mało tlenu. Trzy z czterech pijawek nie udało się odratować, ale czwarta pomimo, że na początku nie dawała znaku życia w końcu wylizała się i po kllku dniach w świeżej wodzie.

Trzeci przypadek - pogryzienie sie - tym razem było to bardziej dotkliwe pogryzienie się niż pierwszym razem - obydwie pijawki zrobiły się po pogryzieniu grube jak balony w środkowej części ciała. Rozłączyłem ję i wydawało mi się, że przeżyją obydwie, ale jedna zdechła - podejrzewam, ze być może z powodu temperatury (za mało wody w butelce). Druga pijawka przez kilka dni miała balon na środku ciała, który w końcu zaczął maleć, gdzieć po tygodniu balon zmalał dośc znacznie, ale w pijawce zrobiła sie chyba rana otwarta, w której było widać białą tkankę. To miejsce było granicą do której pijawka mogła całkowicie władać swoim ciałem - częśc ogonowa pozostawała troszkę bardziej bezwładna. Po około miesiącu rana zabliźniła się całkowicie i nie widać już białej dziury, dla cały czas widać, że pijawka tak jaklby ma problem z mocnym kurczeniems ię w części ogonowej.
Hodowla pijawek - zmiana płci.
 

Komentarze   

 
gosc
0 #2 gosc 2012-08-23 08:37
mam do czynienia z pijawkami od 7 lat,nigdy nie widziałam ,żeby się podgryzały..
najbardziej podoba mi się wpis przypadek pierwszy.....le żała zagryziona do góry nogami ....

dobre sobie z tymi kanibalami i nogami:-))
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
bolek
0 #1 bolek 2011-12-26 07:21
Głodna pijawka o wadze 3 gram, zaczyna być samcem a dochodząc do 8-10 gram zmienia płeć na samicę już na zawsze.
Pijawki w butelkach Wam zdychają bo muszą mieć coś szorstkiego aby mogły zdejmokać starą skórę, którą często zmieniają. Jak nie mają tej możliwości, stara skóra je zadusi na śmierć.
W niewielkich słoiikach można je trzymać tylko w lodówce i wówczas ani nie głodnieją ani się nie rozmożą.
Zapładnianie zaczyna się w temperaturze MINIMUM 28 stopni C i w dużo większych zbiornikach.
W takich kaftanach bezpieczeństwa/ butelkach nic Wam z tego nie wyjdzie.
Pisz na adres;
lub kup książkę "Medicinal leech terapy" - więcej rzetelnych informacji.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 339 gości 

Cytat

Bierzemy coraz więcej leków.
Nadużywamy leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Szacuje się, że Polacy na te właśnie leki wydają rocznie 3,7 mld zł.
Liczba ta ciągle rośnie.

Reklamy przekonują, że są to środki całkowicie bezpieczne,
lecz tak naprawdę usuwają jedynie objawy bólu jednocześnie
trując Twój organizm.