Gram Zdrowia

Home Medycyna Stomatologia Rtg zębów i skutki uboczne

Rtg zębów i skutki uboczne

Drukuj
dzisiaj, 06:47 PG / Deutsche Welle

Wykonany co najmniej raz w roku rtg zębów potraja ryzyko zapadnięcia na niezłośliwy nowotwór mózgu, zwanym oponiakiem. Takiego guza nie można lekceważyć, ponieważ w miarę wzrostu coraz bardziej uciska mózg.

Prześwietlanie uzębienia jest dla stomatologa zajęciem rutynowym. Na podstawie punktowych zdjęć radiologicznych zębów dentysta może ocenić stan zatok szczękowych i położenie zębów mądrości. Dentyści stosują też aparaturę rentgenowską do wczesnego wykrywania próchnicy zębów.

Oponiaków nie da się zbagatelizować

Zbyt częste prześwietlania stomatologiczne bezsprzecznie zwiększają ryzyko zapadnięcia na guza mózgu (oponiaka) - podkreślają uczeni w piśmie specjalistycznym "Cancer". Oponiaki są łagodnymi, ale w żadnym wypadku nie niegroźnymi guzami. W miarę wzrostu coraz bardziej uciskają mózg, co z kolei może prowadzić do bólu głowy, problemów z pamięcią i zmian osobowości. Uważa się je za najczęstsze schorzenia mózgu. Kobiety - zaznaczają uczeni - częściej zapadają na oponiaki niż mężczyźni. Często nie ma innego wyjścia jak jego operacyjne usunięcie.

U ludzi, którzy raz w roku, albo częściej poddają się rentgenowi uzębienia, potraja się prawdopodobieństwo zapadnięcia na oponiaka - podkreślają Elisabeth Claus z Yale University i jej koledzy. U często prześwietlanych dzieci w wieku poniżej dziesięciu lat, ryzyko to staje się pięciokrotnie większe.

Dentysto! Chroń swych pacjentów!

- Z tego, co wiemy, nasza praca, wskazująca na związek między prześwietlaniem zębów a zapadaniem na oponiaka jest jak dotąd najobszerniejszą w tej dziedzinie - mówi Elisabeth Claus.

Uczona uważa, że dentyści powinni prześwietlanie zębów pacjentów ograniczać do absolutnego minimum.

Mimo, że takie zdjęcia mogłyby być dla niektórych pacjentów ważnym elementem diagnozy, uczeni postulują, by dentyści z większą powściągliwością podchodzili do rtg zębów: "Może to tylko wyjść większości pacjentów na dobre".

Wyniki badań zespołu z Yale University mają bardzo istotne znaczenie, ponieważ w USA i innych państwach uprzemysłowionych rtg zębów jest najczęstszym źródłem obciążenia promieniotwórczego.

Uczeni przebadali na potrzeby pracy prawie 3000 osób (chorych i zdrowych).

dapd / Iwona D. Metzner

red. odp.:Alexandra Jarecka

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onecie/rtg-zebow-i-skutki-uboczne,1,5095731,wiadomosc.html

Rtg zębów i skutki uboczne
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Pokrewne

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości