Gdy zaczyna nas boleć ząb lub gdy dopiero zaczyna robić się wrażliwy na ciepło lub zimno, to zazwyczaj okazuje się, że musi być leczony kanałowo (endodontycznie).
Na obrazku po prawej stronie widzimy dwie sytuacje - po lewej stronie próchnice miazgi, w którym to przypadku mamy do czynienia z martwą miazgą i martwym korzeniem oraz ropniem przy wierzchołku zęba. Natomiast po prawej stronie obrazka widzimy stan przypadek mniej drastyczny gdzie ząb jeszcze żyje, ale podlega stanowi zapalnemu.
W przypadku pierwszym (po lewej stronie) tkanka jest martwa i tutaj w 100 procentach przypadków lekarza stosują leczenie kanałowe, które polega na oczyszczeniu kanału z martwej tkanki, włożeniu wodorotlenku wapnia CaOH w celu pozbycia się infekcji, a na kolejnej wizycie do kanału zęba jest zakładany ćwiek gutaperkowy.
Niestety zdarzają się przypadki gdy lekarz w już w przypadku stanu zapalnego podejmuje decyzję o usunięciu miazgi wraz z nerwem korzenia i zrobieniem leczenia kanałowego. Niestety rzadkością jest, żeby lekarze podejmowali się częściowej przyżyciowej amputacji miazgi, ale o tym w następnym artykule.
No dobrze, ale miało być o rewaskularyzacji - jeśli ktoś bieglejszy, to na początek zapraszam do obejrzenia filmu. Mniej biegłych zapraszam do dalszej części artykułu.
Autorem filmu i wykonawcą zabiegu jest grecki stomatolog Dr Chaniotis Antonis DDS MDSc http://www.endotreatment.gr
Alternatywna dla leczenia kanałowego metoda rewaskularyzacji miazgi polega na oczyszczeniu kanału zębowego przy pomocy podchlorynu sodu 6% NaOCl, poszerzeniu światła kanału przy pomocy 17% roztworu EDTA (kwas chelatujący - wiążący metale, w tym przypadku wapń z zęba) i otworzeniu wierzchołka zęba jeśli uległ zarośnięciu lub jest niedostatecznie szeroki (wiertło). Następnie powoduje się krwawienia z dziąsła, tak żeby ząb wypełnił się krwią i powstał skrzep. Na skrzep nakłada się materiał MTA, a na sam wierzch zabezpiecza się przy pomocy kompozytu np. GC Fuji IX.
Organizm dobrze wie jak ma postępować ze zranieniem dziąsła i skrzepem - po kilku tygodniach w miejsce skrzepu powstaje nowa żywa miazga, dzięki czemu nasz ząb może być żywy, od nowa dostarczane są do niego wszystkie potrzebne rzeczy do utrzymywania go w zdrowiu.
Pierwsze próby leczenia zębów z użyciem metody rewaskularyzacji prowadzili Nygaard-Ostby i Hjortdal od 1971 roku. [Przypis 1] Niestety wiele z tych prób kończyło się niepowodzeniem, jednak obecnie jest coraz więcej doniesień o sukcesach w rozwoju tej metody leczenia [Przypisy od 2 do 11].
Pomimo prostoty tej metody nie udało nam się odszukać polskiego lekarza, który by się podjął próby wykonania takiego zabiegu, tak więc jeśli ktoś z Państwa zna takiego lekarza to bardzo prosimy o kontakt.
Tak więc jeśli przydarzy Wam się ząb do leczenia kanałowego, to może warto zapamiętać tego lekarza i wybrać się do niego. Dr. Chaniotis Antonis DDS MDSc http://www.endotreatment.gr
Na deser film o częściowej przyżyciowej amputacji miazgi (o którym będzie w kolejnym artykule):
Dodatek:
Gutaperka - żywica używana w stomatologii od przeszło 130 lat. Stomatolodzy używają ćwieków gutaperkowych. Ćwiek gutaperkowy zawiera 19-22% gutaperki i 59-75% tlenku cynku oraz różne woski, barwniki, przeciwutleniacze oraz sole metali w celu zapewnienia kontrastu na zdjęciach RTG.
O rewaskularyzacji miazgi można poczytać w książce Lucyny i Jana Żuchowskiego.
Biologiczne Leczenia miazgi, ozębnej i okostnej zębów stałych
http://gramzdrowia.pl/medycyna/stomatologia/biologiczne-leczenia-miazgi-ozebnej-i-okostnej-zebow-stalych.html
Przypisy:
- Trope M.: Regenerative potential of dental pulp. Pediatr. Dent., 2008, 30, 3, 206-210.
- Trope M.: Treatment of immature teeth with non-vital pulps and apical periodontitis. Endod. Top. 2006, 14, 51-59.
- Thibodeau B., Trope M.: Pulp revascularization of a necrotic infected immature permanent tooth: case report and review of the literature. Pediatr. Dent., 2007, 29, 1, 47-50.
- Windley W. i wsp.: Disinfection of immature teeth with a triple antibiotic paste. J. Endod., 2005, 31, 6, 439-443.
- Camp J.H.: Diagnosis dilemmas in vital pulp therapy: treatment for the toothache is changing, especially in young, immature teeth. J. Endod., 2008, 34, Suppl. 7, 6-12.
- Shah N. i wsp.: Efficacy of revascularization to induce apexification/apexogenesis in infected, nonvital, immature teeth: a pilot clinical study. J. Endod., 2008, 34, 8, 919-924.
- Nosrat A. i wsp.: Regenerative endodontic treatment ( revascularization ) for necrotic immature permanent molars: a review and report of two cases with a new biomaterial. J. Endod., 2011, 37, 4, 562- 567.
- Hargreaves K.M. i wsp.: Regeneration potential of the young permanent tooth: what does the future hold? J. Endod., 2008, 34, Suppl. 7, 51-56.
- Lenzi R., Trope M.: Revitalization procedures in two traumatized incisors with different biological outcomes. J. Endod., 2012, 38, 3, 411-414.
- Wang X. i wsp.: Histologic characterization of regenerated tissues in canal space after the revitalization/revascularization procedure of immature dog teeth with apical periodontitis. J. Endod., 2010, 36, 1, 56-63.
- Banchs F., Trope M.: Revascularization of immature permanent teeth with apical periodontitis: new treatment protocol? J. Endod. 2004, 30, 4, 196-201.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.