Gram Zdrowia

Home

O DNIE MOCZANOWEJ Według opinii lekarza optymalnego.

Drucken
Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.

dna-moczowaObecna definicja dny moczanowej rzeczywiście jest określona stężeniem kwasu moczowego we krwi, a nie jej objawami.
Sprawa jest wyjątkowo prosta: poziom powyżej 6,4 mg/100 ml oznacza chorobę. Podaje się, że częstość występowania ataków wzrasta z poziomem kwasu moczowego, a ten zależy od wieku, płci i odżywiania (Medycyna Wewnętrzna - Harold PZWL 2001).
Kwas moczowy w organizmie pochodzi z dwóch źródeł: syntezy oraz dowozu puryn z zewnątrz.


Z wiekiem zwiększa się przewaga procesów  rozpadu (katabolicznych) nad procesami budowy (anabolicznymi) i część puryn zawartych w kwasach nukleinowych jest substratem do produkcji kwasu moczowego, co mogłoby tłumaczyć narastanie choroby.
Udało się również ustalić kilka enzymów odpowiedzialnych za przemiany puryn, i ich niedobór (uwarunkowany genetycznie) może powodować zwiększenie wytwarzania kwasu moczowego.

Najczęściej choroba związana jest nie z nadprodukcją kwasu moczowego, ale upośledzonym wydalaniem, (ponad 99%), dlatego leki hamujące jego syntezę nie przynoszą wielkiego skutku.
Mimo wieloletniej farmakoterapii zmiany chorobowe u pacjentów stale postępują, a jedynie ich tempo może być wolniejsze.
Objawy dny moczanowej były znane już od dawna i nazywają ją "chorobą książęcą". Na dnę zapadali zwykle męscy przedstawiciele wysoko postawionej szlachty w dojrzałym wieku.

Nie chorowali chłopi, ani ubogie mieszczaństwo.

Aż do wieku XIX była to choroba elit i wiązała się ze spożyciem dużej ilości produktów zawierających niskowartościowe białko przy stosunkowo niskiej aktywności fizycznej. Wraz ze wzrostem dostępności białka (również zwierzęcego) w XX wieku dna moczanowa stała się chorobą pospolitą.
Obecnie w krajach rozwiniętych występuje we wszystkich warstwach społecznych. Trudno jest znaleźć dane dotyczące zachorowań w społeczeństwach biednych, bo tam prawdopodobnie wcale nie występuje.

W wątpliwość należy poddać związek dny z poziomem kwasu moczowego, ponieważ nawet u osób, które obniżają go stale lekami, zmiany postępują. Spotyka się również ludzi (zwłaszcza wśród optymalnych), którzy przekraczają normę przyjętą dla osób zdrowych, a nie zgłaszają żadnych dolegliwości. Osoby chore rozpoczynające żywienie optymalne zwykle zgłaszają szybkie  ustępowanie dolegliwości, mimo, że nie zawsze wiąże się to z poprawą wyników laboratoryjnych.
Żywienie optymalne zapewnia niezbędną ilość produktów białkowych, o najwyższej wartości biologicznej.

Takiego białka powinno się zjadać 30-60 g/dobę.

W przypadku stosujących żywienie optymalne spotykamy się czasem z przekroczeniem tej ilości. Zazwyczaj nieznaczna nadwyżka nie powoduje dużych problemów, jednak u chorujących wcześniej na dnę, może dojść do nawrotu choroby.

Należy wtedy zredukować ilość białka do 30 g/dobę (nie mniej!).

Wskazane przy dnie moczowej jest stosowanie prądów selektywnych PS, które szybko usuwają dolegliwości bólowe.
Zazwyczaj wszystkie objawy i powikłania dny dają się szybko wyleczyć.
W bardzo zaawansowanych przypadkach może jednak dojść do zmian nieodwracalnych w stawach lub nerkach.
Należy również pamiętać o często występujących w dnie kamieniach nerkowych, które mogą pozostać nierozpoznane. Po 1-3 miesiącach żywienia optymalnego dochodzi do rozpuszczenia kamieni a te przechodząc przez moczowód – dają czasem objawy bólowe.
W takiej sytuacji zachodzi potrzeba pomocy urologa.
Z reguły kończy się na jednym zastrzyku działającym przeciwbólowo i rozkurczowo.

Lek. med. Przemysław Pala
konsultant i opiekun medyczny
.

Polecamy jeszcze artykuł: http://gramzdrowia.pl/uleszka/co-nas-zatruwa/kwas-moczowy.html

O DNIE MOCZANOWEJ Według opinii lekarza optymalnego.
 

Kommentar schreiben


Losowy produkt

418,20 PLN

5,17 PLNCytat

Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.
Każdy człowiek umiera. Ale nie każdy żyje.
Jedynymi ograniczeniami możliwości Twojego jutra są "ale", których używasz dzisiaj."

Les Brown