Gram Zdrowia

Home Fundamentalne potrzeby Zdobywanie Akwaponika - Hydroponika - Hodowla ryb z roślinami

Akwaponika - Hydroponika - Hodowla ryb z roślinami

Drukuj

Idea polega na odtworzeniu cyklu żywieniowego, dzięki czemu części uzupełniają się i powoduja łatwość hodowli.

Cała hodowla skłąda sie ze biornika wodnego dla ryb - może to być na przykład pojemnik 1000l, nad którym to pojemnikiem uprawiamy rośliny. Rośliny możemy sadzić w gresie lub innym granulacie - nie ma potrzeby posługiwania się ziemią, gdyż rośliny otrzymuja wszystkie środki odżywcze ze zbiornika wodnego z rybami.
Rośliny potrzebują rybich odchodów bogatych w amoniak. Woda przefiltrowana przez rośliny znowu wraca jako czysta do zbiornika dla ryb.

Reasumując: rosliny pobierają sobie środki odżywcze, a dzięki temu ryby przebywają cały czas w idealnej dla nich wodzie.

Zbiornik do uprawy mozna wyposażyć w syfon automatyczny, który spuszcza wodę do zbiornika rybnego. po przekroczeniu odpowiedniego poziomu. Woda jest cały czas pompowana z dołu go góry przy pomocy pompki.

W warunkach polskich problemem może byc którki okres wegetatywny - może nie wystarczyć, żeby ryby urosły do odpowiedniej wielkości, aczkolwiek podczas zimy cała wegetacja spowalnia i być może ryby mogą pcozekać w zimnej wodzie do kolejnego okresu wegetacyjnego.

Ryby karmimy dżdżownicami z kompostu zbieranego na bieżąco. Fenomenalność całej metody jest to, że bardzo łatwo jest hodować dźdżownice, od któych zaczynamy nasz proces hodowli. Układ połączonych naczyń (zbiornik ryb i gres).

Możemy również sadzić rośliny w kompoście zamiast gresu - dzięki czemu rosliny na starcie dostaną zastrzyk środków odżywczych, a przy okazji dżdżownice spadające do zbiornika wodnego będą swego rodzaju automatycznego karmnika dla ryb.

Tak jak w akwarystyce należy dbać o odpowiednie parametry wody - jej odczyn PH. Ze względu na wielkość zbiornika zachowanie odpowiednich parametrów nie na stręcza tak dużych problemów jak w mniejszy akwariach.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hydroponika

 

Polski przykład z dwoma beczkami:

http://cohabitat.net/permakultura-artykuly.html

Akwaponika - Hydroponika - Hodowla ryb z roślinami
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 131 gości