Gram Zdrowia

Home Reize Zdobywanie Zbieractwo i łowiectwo

Zbieractwo i łowiectwo

Drucken
Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.

Dwa bardzo bliskie sobie terminy. Zbieractwo kiedy pożadany obiekt nie ucieka i pozwala się tak poprostu podnieśc z ziemi i łowiectwo, kiedy obiekt nie lubi być zbieranym i ucieka co sił w nogach, jak tylko nas zobaczy. Pierwszy termin odbierany bardzo negatywnie, bardziej kojarzony z kobietami, które w zamierzchłych czasach zbierały pozywienie - nie rzadko zbierane obiekty trafiały się przy okazji.Natomiast łowiectwo kojarzone z wielkim prestiżem jako meski sposób zdobywania pożywienia przy pomocy sprytu i siły, co w żadnym stopniu nie może być równane z przypadkowym znalezieniem i zebraniem czegoś.
 

Zbieramy:

kobieta-zbiera-grzybyw lasach

- grzyby,

- jagody,

- poziomki,

- jerzyny,

- maliny,

- orzechy,

- kasztany.

bursztyny

na polach i łąkach

 - zioła,

- ślimaki,

- żaby,

- jaja dzikich ptaków,

nad morzem

 - bursztyny,

- węgiel drzewny,


wedkarzŁowimy:

- ryby - nieprestiżowe dostepne dla każdego oraz

 

prestiżowe zarezerwowane dla nielicznych:

- dziki,

- sarny i łosie,

- zające,

mysliwy

- dzikie kaczki,

- przepiórki,

- bażanty,

- lisy,

- wilki i niedźwiedzie.

Niestety w obecnych czasach zostaliśmy kompletnie pozbawieni możliwości łowiectwa, z wyjątkiem ryb które pozostawiono dla wszystkich, łowiectwo pozostałych zwierząt zostało zarezerwowane dla nielicznej grupy wybrańców.


Żeby łowić musimy zaopatrzyć sie w narzędzia - najbardziej popularnymi są:

- wędki i przynęty martwej, żywej lub żywca,

- srzelby i pocisków, ale z filmów przyrodniczych możemy podpatrzeć, że dzikie i "zacofane ludy", potrafią łowić jeszcze przy pomocy:

- łuków i strzał,

- kusz i bełtów,

- dmuchawek i strzałek zatrutych kurarą,

- proc gumowych i rzemieniowych przy pomocy kamieni,

- dzid,

- pałek,

- maczet,

- sideł (w Polsce kłusownicy).

Tak czy inaczej oba sposoby zdobywania pożywienia są wybijane nam z głowy, tak żebyśmy zdobywanie pożywienia kojarzyli tylko i wyłącznie z pójściem do pracy, zarobieniem pieniędzy i wydaniem ich w supermarkecie na niewiele wartą żywność, która jest konserwowana i chorobliwie niezdrowa dla naszych organizmów.  Dawni bohaterscy i waleczni łowcy zostali zamienieni w zbieraczy promocji z supermarketowych półek najlepiej w Biedronce. Co gorsze nie rzadko są święcie przekonani, że tak jest łatwiej i przyjemniej, niż pójść do lasu po grzyby, czy też posadzić pomidoru w ogródku przy domu. Szczytem bohaterstwa i sprytu jest kupowanie wszystkiego czego potrzebujemy, nawet wody jakby problemem było wykopanie własnej studni.Obyśmy nie doczekali czasów kiedy przyjdzie nam płacić za powietrze, czy też słońce.

Sady owocowe

- wiśnie,

- czereśnie,

- jabłonie,

- grusze,

- śliwki,

- agresty,

- maliny i jerzyny,

- leszczyny

- orzechy laskowe,

- orzech włoski,

- morwy,

- lubaszki mirabelki?

- winogrona czerwone i białe

- morele

- brzoskwinie

Zbieractwo i łowiectwo
 

Menu główne


Ostatnio na forum

Keine Beiträge vorhanden

Komentarze

Gościmy

Wir haben 158 Gäste online

Cytat

Es gibt keine Übersetzung gerade jetzt, aber wir können dies für Sie tun, wenn Sie möchten - schreiben Sie einfach ein Kommentar. Wir können auch bessere Übersetzung, wenn Google Übersetzer ist nicht genug für Sie.
Wasze pożywienie będzie waszym lekarstwem. Hipokratesfaux cristian loboutin Replica christian louboutin shoes christian louboutin patent & cork platform sandal faux