Gram Zdrowia

Gram zdrowia - dermatology, ginekology, stomatology

Miłość vs zauroczenie

Print
There are no translations available.

Jesteśmy w trakcie postu, który zgodnie ze swoim założeniem ma nam dać dystans do różnych rzeczy, skłonić do zadumy i innego spojrzenia na dotychczasowe rzeczy. Wiele osób neguje sens postu, ponieważ kojarzy im się z religijnością - może po tym artykule część ludzi zmieni swoje spojrzenie na post. Tym razem refleksje na temat miłości i zauroczenia.

Post jest ludzkim zwyczajem, który zapewne powstał przed wszystkimi religami, ponieważ ludzie potrzebują odrywać się od szarej rzeczywistośći dla złapania nowych perspektyw. Jeśli zbyt długo pozostajemy w jednym środowisku, przy jednym zwyczaju, to tak najwyczajniej chamiejemy - przestajemy dostrzegać niłanse, nasz język staje się grubiański, zamykamy się w monolitycznym środowisku, co hamuje nasz rozwój.

Pościć można na wiele sposobów, ot tak prosto jak nie jeść mięsa, albo i trudniej wstrzymując się od przyzwyczajeń, czy też tak po prostu zmieniając środowisko w którym żyjemy.

Read more...
 

Postanowienia noworoczne - nasze nałogi

Print
There are no translations available.

Nowy rok, więc czas na postanowienia noworoczne. Najczęściej wówczas możemy usłyszeć:

  1. schudnę, zrzucę kilka kilogramów, przestane obżerać się słodyczami, zacznę chodzić na siłownie, czy też na "active fitness" (aerobik) itp.
  2. rzucę palenie papierosów
  3. ograniczę alkohol
  4. będę lepiej organizować czas, więcej pracować, mniej lenić się
  5. skończę z hazardem

Najczęściej chcemy pozbyć się najróżniejszych nałogów od których czujemy się uzależnieni. Rzadko kiedy nazywamy te rzeczy nałogami, tak jakbyśmy chcieli ukryć przed sobą, że jesteśmy nałogowcami. Bo przecież jak inaczej zapisać te postanowienia?

Read more...
 

Rewaskularyzacja miazgi (1 etapowa) vs leczenie kanałowe (endodontyczne)

Print
There are no translations available.

Gdy zaczyna nas boleć ząb lub gdy dopiero zaczyna robić się wrażliwy na ciepło lub zimno, to zazwyczaj okazuje się, że musi być leczony kanałowo (endodontycznie).

Na obrazku po prawej stronie widzimy dwie sytuacje - po lewej stronie próchnice miazgi, w którym to przypadku mamy do czynienia z martwą miazgą i martwym korzeniem oraz ropniem przy wierzchołku zęba. Natomiast po prawej stronie obrazka widzimy stan przypadek mniej drastyczny gdzie ząb jeszcze żyje, ale podlega stanowi zapalnemu.

W przypadku pierwszym (po lewej stronie) tkanka jest martwa i tutaj w 100 procentach przypadków lekarza stosują leczenie kanałowe, które polega na oczyszczeniu kanału z martwej tkanki, włożeniu wodorotlenku wapnia CaOH w celu pozbycia się infekcji, a na kolejnej wizycie do kanału zęba jest zakładany ćwiek gutaperkowy.

Niestety zdarzają się przypadki gdy lekarz w już w przypadku stanu zapalnego podejmuje decyzję o usunięciu miazgi wraz z nerwem korzenia i zrobieniem leczenia kanałowego. Niestety rzadkością jest, żeby lekarze podejmowali się częściowej przyżyciowej amputacji miazgi, ale o tym w następnym artykule.

No dobrze, ale miało być o rewaskularyzacji - jeśli ktoś bieglejszy, to na początek zapraszam do obejrzenia filmu. Mniej biegłych zapraszam do dalszej części artykułu.

Read more...
 

Sposoby na zakwasy i zespół opóźnionego bólu mięśniowego DOMS

Print
There are no translations available.

miesnie wlukna zakwasyTo takie przyjemne uczucie kiedy kończymy intensywny wysiłek i możemy popatrzeć na efekty swojej pracy. A jak bardzo duma nas rozpiera, że daliśmy radę pomimo, że nie było łatwo - dobrze wiemy że daliśmy z siebie wszystko.

Ale przychodzi następny dzień i zaczyna nas boleć każdy mięsień, który poprzedniego dał z siebie wszystko i to wtedy dopiero tak na prawdę wiemy, które mięśnie ciężko pracowały do granic możliwości, a nierzadko ponad możliwości.

Dostajemy tak zwanych zakwasów! jakie sposoby mamy na zakwasy?

Potoczna nazwa powstała, gdy na początku uważano, że zaleganie kwasu mlekowego w mięśniach powoduje bóle mięśni. Jednak z czasem dowiedzieliśmy się, że kwas mlekowy jest przez wypłukiwany w kilka godzin po wysiłku, a ból zwykle pojawia się kolejnego dnia i może utrzymywać się do kilku dni. Tak więc to nie kwas mlekowy jest bezpośrednią przyczyną bólu.

Read more...
 

Zły pies, dobry pies

Print
There are no translations available.


Każdy rodzic stara się nauczyć dzieci różnicy pomiędzy złem i dobrem. Jako przykład możemy podawać psy - ten którego da się pogłaskać to dobry pies, a ten co gryzie to oczywiście zły. Na nieszczęście niektórych takie proste nauki mogą pozostać dziecku do końca życia.

Niestety niewiele z nas posiada psy w domu, których zadaniem jest pilnowanie domostwa, w którym to przypadku nauka dobra i zła jest bardziej skomplikowana. Bo dobry pies broniący domu, to taki który jest zły dla obcych, a dobry tylko dla domowników.

Tak więc nie możemy kończyć nauki dziecka na ocenie samych zachowań, ale zawsze w powiązaniu z rolą do jakiej został powołany dany pies.

Jak często uczymy dzieci kontekstowego spoglądania na dany temat? tak żeby dzieci nasze potrafiły spojrzeć szerzej - dostrzec, że część złych rzeczy, jest tylko zła na pierwszy rzut oka, a po szerszym spojrzeniu nie rzadko może sie okazać, że są to tak na prawdę dobre rzeczy.

Read more...
 


Page 3 of 44

Ostatnio na forum

No posts to display.

Komentarze

  • Flax oil - Polish Gold 1/4 Omega-3

    LeenLife E - Omega 3 w najczystszej postaci... Jedyny zarejestrowany w Polsce i na świecie nutraceutyk ...

    Read more...

Pokrewne

Gościmy

We have 214 guests online

Cytat

There are no translations available.

W Polsce rośnie liczba wypadków spowodowanych przez
kierowców odurzonych lekami.
Już co 13 z ok 50 tys. wypadków, jakie wydarzyły się na
polskich drogach w 2007 roku, był spowodowany z winy
kierowcy pod wpływem leków.

Cytat z artykułu "Łykałeś nie jedź" Marceliny Szumer
Dziennik Metro nr 1250, 18-20 styczeń 2008