Gram Zdrowia

Home Mistrzowie dr Krzysztof Michalak Detoksykacja w chorobach przewlekłych (4/5) Drenaż limfatyczny, Picie wody, Bańki i masaż

(4/5) Drenaż limfatyczny, Picie wody, Bańki i masaż

Drukuj

----- Biuletyn Medycyny Alternatywnej ----- --------------------------------------------------Detoksykacja w ch. przewlekłych (4/5)

Drenaż limfatyczny

Dotychczas omawiane metody skupiały się przede wszystkim na usunięciu toksyn z organizmu. Gdy już zadbaliśmy o to, by toksyny były wystarczająco sprawnie usuwane, możemy pomyśleć o pobudzeniu uruchamiania ich z mezenchymy do krwi. W praktyce często włączamy równolegle metody usuwające toksyny i drenaż, manipulując jedynie nasileniem obu procesów. Staramy się, by nie dochodziło do zbyt masywnego uruchamiania toksyn w stosunku do ich usuwania z organizmu.

W procesie drenażu limfatycznego wyróżnić można dodatkowo dwie fazy. Pierwsza to uruchomienie toksyn z ukrytych zakamarków mezenchymy oraz z wnętrza komórek do mezenchymy właściwej oraz faza druga - usuwanie ich z mezenchymy właściwej do krwi i chłonki. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ból w narządzie, w tym również ból nowotworowy, związany jest przede wszystkim z zastojem toksyn i kwasów w mezenchymie właściwej. Toksyny pochowane w zakamarkach bólów nie wywołują. Oczywiście pojemność tych zakamarków jest ograniczona. Tym nie mniej, jeśli uruchomimy toksyny z zakamarków, bądź z komórek, ból z dużym prawdopodobieństwem się początkowo nasili, gdyż toksyny będą bardziej oddziaływać na receptory bólowe. W swojej praktyce bardzo często obserwuję tego typu reakcję u pacjentów, u których wykonuję zabiegi bańkowo-akupunkturowe w związku z bólami kręgosłupa. Wiem, że jeśli pacjent ma dotrzeć na drugi zabieg, to pierwszy musi być ostrożny, by nie zniechęcić pacjenta. Szczególnie dotyczy to osób z wieloletnimi dolegliwościami i dużym nagromadzeniem toksyn.

Drenaż limfatyczny prowadzić można różnymi metodami. Omówmy je krótko po kolei.

Picie wody

Po pierwsze musimy pić wodę, tak by w łożysku naczyniowym był stale jej nieduży nadmiar, który mógłby przenikać do mezenchymy. Zważywszy, że nadmiar wody jest szybko usuwany przez nerki, ważne jest, by woda była pita niekoniecznie w dużych ilościach , ale za to często. Efekt nawadniający najsilniejszy jest przez 1-2 godziny po wypiciu wody, mniej istotne jest natomiast, czy była to 1 szklanka, czy może 3 od razu. Zalecałbym więc wypijanie 1/2 do 1 szklanki co 1-2 godziny unikając dłuższych przerw. Przy piciu tych ilości wody dobrze jest pić wodę nieco podgrzaną, gdyż picie zimnej wody może już wtedy istotnie wychładzać organizm. Picie wody jest też ponadto ważnym elementem wszelkich innych metod uruchamiania i wydalania toksyn (np. plastry, masaże), gdyż po pierwsze zwiększa efektywność zabiegów, a po drugie zmniejsza ewentualne negatywne skutki toksyczne.

Bańki i masaż

Metodą wspomagającą zasysanie krwi do tkanki jest masaż bańkowy. Ma on zastosowanie szczególnie w stosunku do pleców. Masaż taki wykonuje się dużą bańką przesuwając ją po plecach po lekko nawilżonej lub natłuszczonej skórze, by umożliwić poślizg. Podciśnienie wewnątrz bańki zasysa skórę do środka bańki, a więc i krew do naczyń krwionośnych oraz mezenchymy. Kilkakrotne zassanie i puszczenie wykonane w każdym miejscu pleców powoduje uruchomienie nagromadzonych toksyn. Dodatkowy, a może główny efekt takiego masażu związany jest z tym, że na plecach znajduje się bardzo dużo punktów akupunkturowych związanych z praktycznie wszystkimi narządami w organizmie. Stymulacja tych punktów poprzez masaż aktywuje więc układ wegetatywny prawie całego organizmu. Należy zaznaczyć, że medycyna akademicka jest przeciwna stosowaniu wszelkich tego typu bodźcowych metod u pacjentów nowotworowych wychodząc z założenia, że mogą one bardziej służyć nowotworowi niż pacjentowi. Osobiście jak na razie w chorobie nowotworowej nie stosuję tej metody w praktyce. Negatywne nastawienie medycyny akademickiej może w jakiejś mierze wynikać z faktu, że pod wpływem tej metody może dojść do znacznego pogorszenia stanu ogólnego pacjenta w skutek uruchomienia toksyn z zakamarków bez ich równoczesnego usuwania do krwi i chłonki. Lekarz akademicki, obserwując pogorszenie stanu pacjenta stwierdza, że jest to metoda nieodpowiednia. Trzeba jednak zaznaczyć, że zastosowanie samego tylko drenażu bez innych metod wspomagania terapii może faktycznie przyczynić się do przyspieszenia przebiegu choroby, gdyż obok efektu detoksykacyjnego osiąga się również efekt lepszego dostarczenia komórce nowotworowej substancji odżywczych. Metoda może być więc z ostrożnością stosowana ewentualnie jedynie w połączeniu ze wszystkimi pozostałymi elementami terapii wspomagającej, a w szczególności z odkwaszaniem, immunostymulacją i dietą ograniczającą paliwo (cukier) i/lub budulec (białko).

Podobnie się ma rzecz z manualnym masażem leczniczym. Jest to metoda bardzo podobna w swej istocie do masażu bańkowego. Wszystkie powyższe rozważania mają się w podobnej mierze do obu metod leczniczych.

cdn...

dr n. med. Krzysztof Piotr Michalak ---- Aby otrzymywać Biuletyn, należy wejść na stronę www.drMichalak.pl i wpisać swój email. --- Jeśli uważasż, że komuś z Twoich znajomych przydałyby się informacje z tego Biuletynu - prześlij mu teraz tego mejla... --- Przypominam, że biuletyn zawiera w większości wiedzę nie uznawaną przez medycynę akademicką. ---

__________________________________________________

Otrzymałeś/aś ten list, ponieważ zgodziłeś/aś się na wpisanie na listę adresową autorespondera: Biuletyn Medycyny Alternatywnej

Zobacz Politykę Prywatności tego autorespondera: http://drmichalak.pl/data/polityka_prywatnosci.htm

(4/5) Drenaż limfatyczny, Picie wody, Bańki i masaż
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Pokrewne

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 107 gości 

Cytat

Czy wiesz że...
Palenie tytoniu zabija rocznie ponad 4 miliony palaczy (tylko w Europie – 1,4 miliona). Eksperci WHO ostrzegają, że jeśli epidemia palenia nie zostanie radykalnie zastopowana, to od 2020 roku w następstwie chorób spowodowanych paleniem papierosów, co roku na świecie będzie umierać 10 milionów osób,