Gram Zdrowia

Home Mistrzowie dr Krzysztof Michalak Detoksykacja w chorobach przewlekłych (2/5) Lewatywa z kawy, Wątroba, Zioła żółciopędne

(2/5) Lewatywa z kawy, Wątroba, Zioła żółciopędne

Drukuj

----- Biuletyn Medycyny Alternatywnej -----
----------------------------------------------------------------------
Detoksykacja w chorobach przewlekłych (2/5)


Lewatywy z kawy

Wydaje się, że skutecznym i cenowo przystępnym dla każdego mechanizmem detoksykacyjnym są lewatywy z kawy. 30-letnie doświadczenia w tym zakresie opisuje dr Gerson, który w latach 40-50-tych osiągał bardzo dobre wyniki w leczeniu raków, nawet tych zaawansowanych, stosując jako trzy filary lewatywy z kawy, bezbiałkową, skrajnie świeżą dietę alkaliczną oraz potas. Jeśli chodzi o lewatywy z kawy, to bazował on na obserwacjach prof. O.A. Meyera i prof. Huebnera z Getyngi, którzy zauważyli w badaniach na zwierzętach, że taka aplikacja powoduje, iż przewody żółciowe się otwierają i żółć może swobodnie spływać do jelita. Należy zaznaczyć, że żółć jest jedyną drogą usuwania toksyn rozpuszczalnych w tłuszczach.

Przy czym żółć wyprodukowana w wątrobie jest najpierw mocno zagęszczana w pęcherzyku żółciowym a następnie prawie całkowicie wchłaniana w jelicie z powrotem do krążenia. Wynika z tego bardzo duża trudność w usuwaniu toksyn rozpuszczalnych w tłuszczach. Ich okres półtrwania w organizmie może wynosić nawet 3-4 lata.

Zwiększenie wypływu żółci z pęcherzyka zmniejsza nam zagęszczanie żółci i więcej toksyn może się wydostać z organizmu. Osobiście nie wykluczam innych mechanizmów działania tej terapii.

 • Pierwszy możliwy mechanizm, to bezpośrednie absorbowanie toksyn przez kawę w odbytnicy w skutek zjawiska dializy przez śluzówkę odbytnicy.
 • Drugi to działanie stricte informacyjne kawy. Wiadomym jest, że nie wolno pić kawy w trakcie leczenia homeopatycznego, gdyż kasuje ona informację homeopatyczną. Nie wykluczone, że w tym wypadku kasuje ona informacyjne działanie toksyn, nie zaś same toksyny. Ten mechanizm widzę jednak co najwyżej jako uzupełniający w stosunku do jednego lub obu z wyżej przedstawionych.


Wątroba

Neutralizacja toksyn w wątrobie związana jest z procesami utleniania tych toksyn oraz łączenia ich z różnymi substancjami organicznymi (np. glutation, siarczany, glicyna), w celu umożliwienia wydalenia ich do żółci lub moczu.

Proces utleniania toksyn jest procesem, który generuje dodatkowe wolne rodniki (główna ich ilość powstaje w procesie spalania paliwa z tlenem). Wynika stąd większa potrzeba spożywania antyutleniaczy. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym zapotrzebowanie na antyutleniacze w wątrobie przy wzmożonej detoksykacji jest zwiększone zużywanie glutationu i obniżenie jego ilości w komórce. Glutation jest zużywany do sprzęgania z toksynami i bezpowrotnie tracony. Musi zostać
zsyntetyzowany od nowa. Jest to tym czasem bardzo ważna cząsteczka w procesie usuwania wolnych rodników. Wzrost poziomu wolnych rodników powoduje przyhamowanie procesu produkcji energii potrzebnej do procesów detoksykacyjnych, m.in. do regeneracji glutationu. Podsumowując, jeśli wątroba musi prowadzić intensywną detoksykację, musimy zadbać o to by była w niej dostateczna ilość glutationu oraz by inne mechanizmy antyoksydacyjne działały maksymalnie sprawnie. Samego glutationu praktycznie nie idzie suplementować, musi on zostać zsyntetyzwoany w komórce. Można wspmagać natomiast jego regenerację w procesach antyoksydacyjnych np. porzez podawanie kwasu alfa-liponowego. Korzystne działanie odciążające glutation w usuwaniu wolnych rodników będą miały też wszelkie inne roślinne, bioflawonoidowe antyoksydanty.

Zioła żółciopędne

Zioła żółciopędne są jedną z tańszych metod wspomagania usuwania toksyn lipofilnych z żółcią. Wśród naszych polskich ziół wymienić należy takie jak: Ziele drapacza, Kora kruszyny, Korzeń omanu, Korzeń mniszka, Kwiatostan kocanki, Liść melisy, Liść brzozy, Ziele pokrzywy, Ziele dziurawca, Kora wierzby, Korzeń,arcydzięgla, Korzeń kozłka, Korzeń rzewienia, Liść bobrka, Liść mięty pieprzowej, Ziele glistnika, Ziele krwawnika. Niektóre z nich mają również działanie rozluźniające na stolec, inne - działanie uspokajające. Każde z ziół jest bogate w różnorodne roślinne bioflawonoidy, których suma składa się na działanie danego zioła. Ponieważ każdy człowiek jest indywidualnością biochemiczną, inne zioło może działać na niego maksymalnie korzystnie.
Dlatego najbardziej zaleca się spożywanie mieszanki ziołowej. Poszczególne składniki nawzajem nasilają wtedy swoje działanie.

Na pewne szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj Ziele krwawnika, które zawiera szczególnie dużo manganu - bardzo ważnego minerału antyoksydacyjnego w mitochondriach. (Nie ma osobnych preparatów manganu na rynku, wystepuje on jedynie w preparatach kompleksowych z innymi minerałami.)cdn...

dr n. med. Krzysztof Piotr Michalak
----
Aby otrzymywać Biuletyn, należy wejść na stronę www.drMichalak.pl i wpisać swój email.
---
Jeśli uważasż, że komuś z Twoich znajomych przydałyby się informacje z tego Biuletynu - prześlij mu teraz tego mejla...
---
Przypominam, że biuletyn zawiera w większości wiedzę nie uznawaną przez medycynę akademicką.
---

__________________________________________________

Otrzymałeś/aś ten list, ponieważ zgodziłeś/aś się
na wpisanie na listę adresową autorespondera:
Biuletyn Medycyny Alternatywnej

Zobacz Politykę Prywatności tego autorespondera:
http://drmichalak.pl/data/polityka_prywatnosci.htm

(2/5) Lewatywa z kawy, Wątroba, Zioła żółciopędne
 

Komentarze   

 
Marta
0 #1 Marta 2012-12-03 14:49
A propos lewatywy z kawy, coraz częściej czytam o tym sposobie "leczenia" i o sposobach jej przygotowania (np. tutaj: http://www.kawatopodstawa.pl/2012/11/lewatywa-z-kawy/) i coraz bardziej się do niej przekonuję. Słyszałam o niej wiele pozytywnych opinii, więc myślę, że warto spróbować...

Stosował ktoś?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 211 gości