Gram Zdrowia

Home Mistrzowie dr Henryk Różański Olejki eteryczne (Aromaterapia) Oleum Santali albi (olejek sandałowy)

Oleum Santali albi (olejek sandałowy)

Drukuj

21. Oleum Santali albi (olejek sandałowy) otrzymywany jest przez destylację z parą wodną drewna sandałowca białego Santalum album. Ma postać żółtej cieczy i przyjemnym mocnym zapachu i ostrym smaku. Zawiera około 90% santalolu C15H24O = C15H23OH /alkohol seskwiterpenowy/, seskwiterpen - santalen C15H24, ponadto aldehyd izowalerianowy, santalon i santonon, bergamoten, alkohol bergamotol, alfa-bisabolol, farnesol, nuciferol, liczne estry i wolne kwasy (np. kwas santalenowy). Stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym i w lecznictwie: w chorobach układu moczowego i płciowego. Sandałowce rosną w Azji, Australii i na wyspach Oceanu Spokojnego. Są półpasożytami, czyli semiparazytofitami. Drewno sandałowca zawiera około 2,5-5% olejku eterycznego. Santalol występuje w dwóch formach izomerycznych alfa- i beta-.

Olejek można zażywać na miodzie (3-4 krople 3-4 razy dz.) przy nieżycie górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok obocznych nosa, katarze, w tym alergicznym, w trądziku, przy bezsenności, lęku, nerwicach wegetatywnych i chorobach zakaźnych (grypa, płonica, szkarlatyna), w depresji i stresie, w stanach zapalnych układu moczowego, w kamicy moczowej, w osłabieniu mięśni (działa wzmacniająco, ale równocześnie odprężająco na mięśnie), w zaburzeniach erekcji oraz braku orgazmu na tle nerwowym, ostrym drażniącym i suchym kaszlu. Działa przeciwtrądzikowo. Pobudza seksualnie. Działa rozkurczowo. Leczy także trądzik różowaty i odwrócony acne inversa et acne rosae.

Istotne jest to, że bakterie trądzikowe i ropne, a co ważne również gronkowiec złocisty – są bardzo wrażliwe na składniki olejku sandałowego. Paciorkowce i gronkowce wywolujące liczne ropne choroby skóry i gardła giną pod wpływem olejku sandałowego. Wrażliwa jest także Corynebacterium xerosis. Olejek sandałowy niszczy także grzyby chorobotwórcze z rodzaju Candida, co może być wykorzystane w leczeniu grzybic układowych i powierzchniowych.

Rp. Mikstura przeciwtrądzikowa i przeciwzapalna

Olejek sandałowy – 3 ml

Olejek szałwiowy – 2 ml

Olejek lawendowy – 1 ml

Witamina E lub A+E w kroplach – 2 ml

Olejek rycynowy – 10 ml

Nafta lub olej winogronowy – 50 ml

Dermatol – proszek – 1 torebka

Pasta cynkowa – 1 łyżka

Tormentiol – maść – 1/2 tubki

SP> Składniki wymieszać. Skórę smarować 2-4 razy dz.

Wskazania: wypryski, opryszczka, w tym opryszczka płciowa, zapalenie mieszków włosowych, trądzik, w tym acne inversa i acne rosae, dermatitis perioralis (dermatoza okołoustna).

Rp. Mikstura pobudzająca płciowo i na choroby układu moczowego (kamica, stany zapalne) oraz nieżyt górnych dróg oddechowych (kaszel, przeziębienie, katar)

Olejek sandałowy – 4 ml

Olejek różany – 1 ml

Sproszkowany szafran /zmielić/ (przyprawa) – 2 łyżki

Nalewka /intrakt, sok/ z dziurawca – 20 ml

Nalewka z miłorzębu – 20 ml

Pectosol – płyn lub nalewka z omanu – 15 ml

Miód – 2 łyżki

Witamina E w kroplach – 5 ml

SP. Składniki wymieszać. Zażywać 1-2 razy dz. po 1 łyżeczce.

Oleum Santali albi (olejek sandałowy)
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 142 gości