Gram Zdrowia

Oleum Foeniculi (olejek koperkowy)

Drukuj

11. Oleum Foeniculi (olejek koperkowy) – bezbarwna lub żółtawa ciecz o charakterystycznym, przyjemnym koperkowym zapachu i słodkawym smaku, przypominającym kamforę i gorzkawym posmakiem. Olejek koperkowy zawiera anetol (około 50%), safranol (3,8%), aldehyd anyżowy (2,4%), cytral (2%), metylochawikol (5%), fenchon (20%), pinen (3,2%) oraz metyloizoeugenol, kamforę i limonen. Owoc kopru zawiera od 3 do 6% olejku eterycznego, ziele około 0,5-0,8%.

            Działa przede wszystkim wiatropędnie, przeciwbakteryjnie, mlekopędnie, żółciopędnie, przeciwpasożytniczo i przeciwgrzybiczo. Pobudza apetyt, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i jelitowego, podwyższa kwasowość treści żołądkowej, wywiera wpływ spazmolityczny na miocyty gładkie (rozkurczowy). Działa również napotnie i moczopędnie. Pobudza krwawienia miesiączkowe. Można go podawać dzieciom i osobom w podeszłym wieku, jest bowiem całkowicie bezpieczny. W razie przedawkowania powoduje jedynie bóle brzucha i nadmierne pocenie się.

            Proponuję mieszać olejek koperkowy z miodem (1 łyżeczka miodu na 3 krople olejku) i zażywać 1-4 razy dz. po 1 łyżeczce. Dla wzmocnienia organizmu i w leczeniu chorób skóry zalecam zmieszanie olejku koperkowego z tranem – 1 łyżka tranu + 4 krople olejku – zażywać 2 razy dz.

Działa przeciwtrądzikowo, przeciwgnilnie i przeciwropnie, dlatego polecam go stosować w leczeniu trądziku i ropnych chorób skóry oraz gardła. Korzystnie wpływa na zatoki. U osób starszych znosi szum w uszach.

Rp. Płyn koperkowo-ichtiolowy profilaktyczny przeciwgrzybiczy i przeciwroztoczowy

Olej winogronowy lub arachidowy – 100 ml

Nafta kosmetyczna – 20 ml

Ichtiolowa maść – 1 tubka

Olejek kamforowy – 10 ml

Olejek koperkowy – 3 ml

Olejek paczulowy – 2 ml

Olejek lawendowy – 2 ml

Olejek herbaciany lub lemongrasowy – 2 ml

Składniki wymieszać staranie. Najpierw olejki wymieszać z ichtiolem i naftą, potem dodać do oleju winogronowego. Płyn wcierać w miejsca narażone na infekcję grzybami i roztoczami (stopy, dłonie, pośladki). Odstrasza owady i pajęczaki. Działa leczniczo: przeciwgrzybiczo, przeciwroztoczowo, przeciwzapalnie, przeciwpotnie, osłaniająco, przeciwzapalnie. Zapobiega pękaniu i nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Leczy ugryzienia owadów i pająków.

Oleum Foeniculi (olejek koperkowy)
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 78 gości