Gram Zdrowia

Home

Oleum Thymi (olejek tymiankowy)

Print
There are no translations available.

24. Oleum Thymi (olejek tymiankowy) uzyskiwany jest z ziela tymianku Thymus vulgaris, które zawiera go w ilości 0,5-2%. Barwa aromatycznej cieczy jest różna: żółto- lub brunatnoczerwona (olejek francuski), albo też ciemnozielona (olejek hiszpański). Istnieją również olejki tymiankowe silnie oczyszczone bezbarwne lub słomkowe. Oba mają silny charakterystyczny zapach tymianku (tymolu) i ostry, piekący smak, nieco korzenny. Olejek tymiankowy francuski zawiera 20-30% tymolu (związek fenolowy), ponadto pinen, cymol, cynalol, linalool, borneol. Olejek tymiankowy hiszpański posiada 42-59% karwakrolu.

Olejek tymiankowy służy do uzyskiwania tymolu – środka silnie antyseptycznego i przeciwgnilnego, w formie krystalicznej. Tymol jest 1-metylo-3-hydroksy-4-izopropylobenzenem, nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszczalny w alkoholach, eterach i olejach tłustych. Wstrzymuje rozwój bakterii chorobotwórczych w roztworze 1:3000.

Olejek tymiankowy podany doustnie łatwo przenika z jelit do krwi. Oddziałuje na układ nerwowy uspokajająco, działa rozkurczowo, wiatropędnie, żółciopędnie, przeciwrobaczo. Wydalany jest z moczem (metabolity w połączeniu z kwasem siarkowym, np. tymolosiarczan sodu), z powietrzem wydychanym i z potem. Działa przy tym odkażająco. Pobudza czynność serca i ośrodek oddechowy. Upłynnia wydzielinę śluzową, rozkurcza oskrzela i tchawicę, działa wykrztuśnie.

Podany na skórę wywołuje zaczerwienie (przekrwienie). Dłużej stosowany działa złuszczająco. Przyśpiesza gojenie ran, zapobiega zmianom ropnym w skórze. Znakomity do odkażania i odświeżania jamy ustnej oraz gardła. Dawniej służył do leczenia i profilaktyki zakażeń ran.

Doustnie na miodzie lub cukrze można zażywać 3-4 krople olejku. Warto go dodawać do mleka z miodem przy przeziębieniu, kaszlu i chorobach zakaźnych oraz zdenerwowaniu i bezsenności (4 krople na szklankę mleka).

Miejscowo (przy obrzękach kończyn, wypryskach, owrzodzeniach i nadmiernej potliwości) stosować roztwór 1 cz. olejku na 1 cz. oleju lub oliwy. Leczy także łupież (3 ml olejku na 100 ml nafty kosmetycznej – wcierać we włosy, po 3 godzinach zmyć w szamponie z selenem Selsum).

Z tego względu, że olejek tymiankowy działa porażająco na zakończenia nerwowe bólowe, C-receptory i inne czuciowe można go stosować przy nerwo-, stawo- i mięśniobólach (wcieranie rozcieńczonego olejku jak wyżej).

Niszczy liczne grzyby patogenne, np. z rodzaju Candida i Cryptococcus.

Rp. Pasta tymiankowa na opryszczkę, mokre wypryski, owrzodzenia, trudno gojące się rany i ropnie

Olejek tymiankowy – 3 ml

Olejek sandałowy lub grejpfrutowy – 2 ml

Pasta cynkowa – 1 łyżka

Dermatol – zasypka – 1 torebka

Maść Tormentiol lub pięciornikowa – 1 łyżka

Glicerol – 3 ml

Ichtiol – maść – 1 łyżka

SP. Składniki wymieszać. Zmiany skórne smarować 3-4 razy dz.

Leczy także trądzik.

ks. Krzysztof Kluk /1739-1796/ - wybitny przyrodnik

Uzupełnienie

Oleum Thymi (olejek tymiankowy)
 

Losowy produkt

5,00 PLN

71,22 PLNCytat

There are no translations available.

Ratowanie człowieka jest jak narkotyk jeśli choć raz osiągnąłeś sukces, przeżyłeś radość powrotu kogoś do życia i zdrowia, będziesz to już robił zawsze nawet jeśli kiedyś spotka Cię porażka.