kilka lat temu (
2006) miałam ząb
"wyleczony kanałowo" numer zęba 26 (prawa górna szóstka) - standardowe zatrucie, po jakimś czasie wypełnienie korzeni gutaperką(1). a jaka była radość, że już nie boli i że zęba nie trzeba było wyrywać.
przez 5 lat ząb w ogóle nie dawał o sobie znać. nawet nie pociemniał, tak jak u innych miałam okazję zaobserwować, że
zęby z zatrutymi kanałami zmieniają kolor.
rok temu (
2011) okazało się, że jestem zmuszona zatruć kanałowo kolejny ząb - tym razem na dole 36 (prawa dolna szóstka) - może to tylko przypadek, ze jeden znajduje się pod drugim, a może jest to najzwyczajniejsze zakażenie od wcześniej zatrutego zęba na górze.
tak czy inaczej drugi ząb został zatruty i przestał dokuczać i tak jest do tej pory.
10 lutego przy górnej szóstce 26 poczułam
stan zapalny - na zewnętrznej stronie wyrosła mi całkiem spora gula. Na początku nie bolała - czasami dawała o sobie znać lekkim mrowieniem, ale bez jakichś większych sensacji.
29 lutego stan zapalny tak się rozwinął, że
opuchlizna zaczęła boleć - po kilku godzinach ból tak się wzmógł, że nie było łatwo wytrzymać. Wzięłam ibuprofen, ale było mało, tak więc postanowiłam rozprawić się chirurgicznie

- otworzyłam igłę i przekułam opuchliznę w kilku miejscach - na początku wydostała się bardzo ciemna krew, później coraz jaśniejsza - o dziwo nie pokazał się ani gram ropy
(czy to był stan zapalny skoro nie było ropy?). Krew miała brzydki zapach. Trochę powyciskałam i opuchlizna prawie zeszła z dziąsła. Ból ustąpił i spokojnie poszłam spać.
1 marca (dziś) obudziłam się z opuchlizną całej lewej strony twarzy - wór pod okiem był tak duży że przeszkadzał w patrzeniu, ale nie bolała mnie twarz. Pod wieczór znowu zaczęła rosnąć opuchlizna na dziąśle przy górnej szóstce. Troszkę pobolewa, ale nie przewiduję problemu z zaśnięciem.
czas pokaże..
Ps: coś mi się wydaje, że gutaperka powinna bardziej skupić się na izolowaniu kabli elektrycznych, produkcji klejów i piłek golfowych
1) Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka (żywica drzewa południowoamerykańskiego). Stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materiałów, jest najlepszym wypełniaczem kanałów, który daje doskonałe efekty lecznicze.
Zastosowanie:
izolacja kabli elektrycznych,
produkcja klejów,
leczenie kanałowe,
produkcja piłek golfowych
Czytaj więcej...