Gram Zdrowia

Home Choroby Ortopedia Płaskostopie zwane inaczej platfusem

Płaskostopie zwane inaczej platfusem

Drukuj

Jednym z coraz powszechniej występujących schorzeń zarówno u dzieci jak i u dorosłych jest płaskostopie zwane inaczej platfusem. Wielu lekarzy, podziela pogląd iż jest to przypadłość dziedziczona genetycznie. Coraz częściej jednak pojawiają się opinie że za ten stan rzeczy odpowiada rozwój cywilizacyjny. To on spowodował, że stopy człowieka stały się najbardziej chronioną i obudowaną częścią ciała. Zarówno dorośli jak i dzieci nie chodzą boso w tak dużej mierze jak niegdyś. Wymuskane idealnie równe podłogi w naszych domach dodatkowo pogarszają sytuację. Okazuje  się, że tak łatwe w utrzymaniu porządku i przyjemne estetycznie gresy czy idealnie równe panele  są najgorszym wrogiem dla stóp naszych i naszych dzieci.

 

Noworodek przychodzi na świat z tzw. płaskostopiem fizjologicznym.  Jego stópka jest spłaszczona, wiązadła i mięśnie słabe a całość pokrywa dość grubą poduszeczką tłuszczową. U zdrowego dziecka, wychowującego się naturalnych warunkach, wraz z rozwojem, dzięki bodźcom otrzymywanym z zewnątrz,  mięśnie stóp sukcesywnie wzmacniają się.  Stopa zaczyna w prawidłowy sposób się wysklepiać, co oznacza, że po wewnętrznej stronie stopy, między piętą a paluchem tworzy się charakterystyczne wgłębienie podtrzymywane przez mięśnie.  Prawidłowo, proces formowania się stopy powinien dobiec końca gdy dziecko osiągnie wiek 3-4 lat. Niestety, bardzo często, mimo upływu lat,  stopa pozostaje płaska, lub wygina się w bardzo nieznacznym stopniu.

 

Dlaczego tak się dzieje?

 

Od najmłodszych lat obuwie skutecznie blokuje wpływ bodźców zewnętrznych na stopę tym samym ograniczając czynną stymulację pracy mięśni krótkich, które odpowiadają za utworzenie i utrzymanie wysklepienia podłużnego i poprzecznego.

Kolejny winowajca odpowiedzialny za wadliwy rozwój stopy naszego dziecka, to zbyt krótkie lub obcisłe śpioszki bądź skarpetki. Oczywistym jest, że każdy mięsień aby się rozwijać potrzebuje ruchu. Jeśli zatem w wyniku wadliwie dobranego ubrania bądź obuwia stopy naszej pociechy będą skrępowane, mięśnie zamiast rozwijać się osłabną.

Na skutek wszystkich tych czynników ograniczona a czasami całkowicie zahamowana zostaje naturalna i amortyzacyjna funkcja stopy. Prowadzi to jak już wspomniałam  do patologii w postaci płaskostopia  i koślawości kończyn dolnych, czego negatywnym efektem jest wadliwy chód, ból i szybkie zmęczenie stóp.

 

Co robić aby zapobiegać deformowaniu się stopy?

 

Aby stopa naszego dziecka mogła rozwijać się w sposób prawidłowy, należy stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych a które dla naszego dziecka nie będą stanowiły dodatkowego obciążenia.  Idealnie sprawdzi się tutaj chodzenie boso  po trawie, piasku, miękkim puszystym dywanie. Im więcej przeszkód napotka na swojej drodze stopa naszego malucha, tym lepiej.  Jeśli zatem w domu mamy idealnie równe podłogi, koniecznie kupmy dywany, dywaniki, chodniczki. Zróżnicowane podłoże zmusi (bosą) stopę naszego dziecka do pracy.  Doskonale w walce z płaskostopiem sprawdza się tez rower. Jeśli nasze dziecko już na nim jeździ, ustawmy siodełko nieco wyżej, tak by dziecko sięgając czubkami palców do pedałów, zmuszało mięśnie stopy do pracy.

 

Co zrobić jeśli stopa naszego malca już rozwinęła się z w sposób wadliwy ?

 

W walce z płaskostopiem bardzo pomocne (oprócz wspomnianej powyżej profilaktyki) są ćwiczenia korekcyjne. Ważnym jest, aby ćwiczenia zawsze miały formę zabawy inaczej nasze dziecko bardzo szybko się zniechęci i nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów. Istotne tez jest, aby nie przemęczać dziecka, zdecydowanie korzystniej będzie poćwiczyć codziennie przez dziesięć minut niż raz dwa razy w tygodniu po godzinie.

 

Tak naprawdę, każde ćwiczenie jakie przyjdzie nam na myśl a które wprawi w ruch mięśnie  stopy będzie dobre, poniżej przytoczę jednak kilka najpopularniejszych. Zaznaczam przy tym, że nie jest to katalog zamknięty i należy pobudzać nasza wyobraźnię w celu zwiększania różnorodności ćwiczeń.

  • Chodzenie naprzemiennie na paluszkach, piętach i zewnętrznych krawędziach (możemy zaproponować dziecku zabawę chodzenia jak kaczuszka i poprosić aby nas naśladowało, lub zrobić konkurs kto najciszej przejdzie po pokoju na paluszkach. Pamiętajmy aby zawsze po dobrze wykonanym ćwiczeniu pochwalić nasza pociechę aby tym samym zachęcić ja do dalszej pracy),
  • Łapanie (zwijanie) paluszkami tasiemki, wstążki lub kawałka tkaniny. (To ćwiczenie najlepiej wykonywać razem z naszym dzieckiem w formie zawodów na czas. Pamiętajmy aby dać naszemu zawodnikowi od czasu do czasu wygrać J),
  • Chwytanie paluszkami  stóp drobnych zabawek (klocków, piłeczek, laleczek i innych),
  • Podrzucanie lub wkładanie do pudełka kredek, bierek lub innych patyczków (w sezonie jesiennym idealnymi do tego akcesoriami będą żołędzie, małe kasztany, szyszki, które uprzednio razem z naszym dzieckiem zbierzemy w parku).

 

Ostatnią rzeczą o której należy wspomnieć jest odpowiedni dobór obuwia. 

 

Buty naszego dziecka muszą być :

  • Ze skóry lub nieimpregnowanego płótna aby zapewnić stopom właściwą wentylację,
  • Za sprężysta podeszwą, najlepiej z miękkiej gumy o grubości ok. 1 cm,
  • Za sztywnym napiętkiem trzymającym stopę w prawidłowej osi, niezależnie czy są to buty letnie, jesienne czy zimowe,
  • Zawiązywane nad kostką, aby utrzymać nogę we właściwym położeniu,
  • Odpowiednio szerokie, aby wszystkie palce mogły się w bucie wygodnie zmieścić nie zachodząc n siebie.
Płaskostopie zwane inaczej platfusem
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Losowy produkt

12,30 PLN

14,76 PLN

Moja choroba to
 

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

  • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

    Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

    Czytaj więcej...

     
  • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

    Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

    Czytaj więcej...

Pokrewne

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 50 gości