Gram Zdrowia

Zdrowie z natury - Szkoła

Sposoby na zakwasy i zespół opóźnionego bólu mięśniowego DOMS

Drukuj

miesnie wlukna zakwasyTo takie przyjemne uczucie kiedy kończymy intensywny wysiłek i możemy popatrzeć na efekty swojej pracy. A jak bardzo duma nas rozpiera, że daliśmy radę pomimo, że nie było łatwo - dobrze wiemy że daliśmy z siebie wszystko.

Ale przychodzi następny dzień i zaczyna nas boleć każdy mięsień, który poprzedniego dał z siebie wszystko i to wtedy dopiero tak na prawdę wiemy, które mięśnie ciężko pracowały do granic możliwości, a nierzadko ponad możliwości.

Dostajemy tak zwanych zakwasów! jakie sposoby mamy na zakwasy?

Potoczna nazwa powstała, gdy na początku uważano, że zaleganie kwasu mlekowego w mięśniach powoduje bóle mięśni. Jednak z czasem dowiedzieliśmy się, że kwas mlekowy jest przez wypłukiwany w kilka godzin po wysiłku, a ból zwykle pojawia się kolejnego dnia i może utrzymywać się do kilku dni. Tak więc to nie kwas mlekowy jest bezpośrednią przyczyną bólu.

Więcej…
 

Zły pies, dobry pies

Drukuj


Każdy rodzic stara się nauczyć dzieci różnicy pomiędzy złem i dobrem. Jako przykład możemy podawać psy - ten którego da się pogłaskać to dobry pies, a ten co gryzie to oczywiście zły. Na nieszczęście niektórych takie proste nauki mogą pozostać dziecku do końca życia.

Niestety niewiele z nas posiada psy w domu, których zadaniem jest pilnowanie domostwa, w którym to przypadku nauka dobra i zła jest bardziej skomplikowana. Bo dobry pies broniący domu, to taki który jest zły dla obcych, a dobry tylko dla domowników.

Tak więc nie możemy kończyć nauki dziecka na ocenie samych zachowań, ale zawsze w powiązaniu z rolą do jakiej został powołany dany pies.

Jak często uczymy dzieci kontekstowego spoglądania na dany temat? tak żeby dzieci nasze potrafiły spojrzeć szerzej - dostrzec, że część złych rzeczy, jest tylko zła na pierwszy rzut oka, a po szerszym spojrzeniu nie rzadko może sie okazać, że są to tak na prawdę dobre rzeczy.

Więcej…
 

Jak długo Andrzejki będą zabobonem?

Drukuj

andrzejki wróżby wosk klucz lanieHistoria pokazuje, że kościół zawłaszcza wszystkie pogańskie obrzędy. Jak to się stało, że Andrzejki oparły się temu zawłaszczaniu i nadal lejemy wosk przez dziurki kluczy, wróżymy z obierek jabłka, czy też panny stawiają lewe buty w rzędzie, żeby zobaczyć która pierwsza się ożeni? Dlaczego te zwyczaje nie są jeszcze wplecione w święta religijne?

Dawno temu podczas staro słowiańskiego Święta Godowego rozściełano siano pod miskami z jadłem, a teraz mamy wróżenie ze słomek spod wigilijnego stołu.

 

Kolejnym słowiańskim (nie kościelnym) zwyczajem było przebieranie się w diabły i turonie, który to pogański zwyczaj chyba nawet nie uległ zmianie, tylko wprost został zawłaszczony? a czym to straszenie  właściwie różni się od straszenia w Helloween?

Więcej…
 


Strona 5 z 73

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Pokrewne

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 827 gości